Kiedy może dojść do urazu barku?

Urazy barku - zdjęcie partnera

Osoby wyjątkowo aktywne często błędnie zakładają, że są w na tyle dobrej kondycji, że na pewno nic im nie grozi. Nie zrobią sobie krzywdy, bo przecież ich ciało jest przyzwyczajone do wysiłku i może bardzo wiele wytrzymać. Są to jednak błędne założenia i jeżeli będziemy dalej podchodzić do tego wszystkiego lekkomyślnie - w końcu naprawdę coś nam się stanie. To właśnie dlatego też tak wiele osób rozpoczyna swoją przygodę ze sportem – a potem równie szybko ją kończy. Nie znamy swoich własnych ograniczeń i po prostu przesadzamy – a konsekwencje bywają niestety bardzo bolesne.


Jedną z takich konsekwencji mogą być urazy barku. Dochodzi do nich najczęściej wtedy, gdy lubimy grać w siatkówkę czy piłkę nożną - każda gra, która wymaga od nas dużej ilości ruchu może zakończyć się tego typu urazem. Wystarczy tylko się wywalić lub bardzo mocno uderzyć w bark i już mamy problem. Zagrożone są tym także osoby starsze, które nie mają już takiej stabilności, jak wcześniej. Trzeba po prostu być ostrożnym, bo rehabilitacja będzie trwała długo i na pewno nie będzie to dla nas przyjemny czas.

Kto pomoże nam z urazem barku?


Jeżeli czujemy, że nie jesteśmy w stanie poruszać naszym barkiem lub po prostu to miejsce nas boli – wybierzmy się szybko do naszego internisty. Być może uzna on, że wizyta u ortopedy nie jest konieczna – ale raczej zwykle jednak musimy się do niego czym prędzej zapisać. Bywa tak, że wystarczają nam środki przeciwbólowe i rehabilitacja – ale niestety czasami konieczna może być nawet operacja. Wszystko zależy od tego, jak poważny jest nasz uraz barku.


Najgorszym, co możemy zrobić jest ignorowanie tego problemu – taki bark powinien być szybko unieruchomiony i pokazany lekarzowi. Jeżeli będziemy dalej ćwiczyć lub spróbujemy “rozruszać” nasz bark to pogorszymy sytuację i możemy nawet na zawsze wykluczyć się ze sportu. To naprawdę nie jest coś, co można traktować niepoważnie.

Jak chronić się przed urazami barku?


Na to pytanie ciężko jest odpowiedzieć, bo na pewno nie będziemy nikomu radzić całkowitej rezygnacji ze sportu – brak ruchu to także nie jest żadne rozwiązanie. Musimy po prostu bardzo na siebie uważać i pamiętać, że na postępy przyjdzie jeszcze czas. Jeżeli będziemy chcieli od razu być we wszystkim najlepsi to doprowadzimy nasz organizm do wycieńczenia - a wtedy o wiele łatwiej o tego rodzaju kontuzje. Poprawiajmy swoją kondycję powoli i nie starajmy się od razu dorównać osobom, które ćwiczą od wielu lat. Dbajmy o siebie i wszystko powinno być dobrze. W Warszawie leczenie urazów barku (endoprotezy) polecamy klinikę Medi Horizon Clinic.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania