Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u ortopedy dziecięcego?

Ortopeda dziecięcy - zdjęcie partnera

Specjaliści są zdania, że pierwsza wizyta u ortopedy dziecięcego powinna się odbyć w ciągu miesiąca od dnia urodzenia malucha. W przypadku tak małego dziecka rodzicom naprawdę trudno ocenić, co jest prawidłowością rozwojową, a co odstępstwem od normy. Może się więc zdarzyć, że nie zauważą symptomów wymagających interwencji medycznej na czas. Tymczasem lekarz z odpowiednim doświadczeniem jest w stanie od razu zaobserwować niepokojące zmiany i szybko podjąć niezbędne działania diagnostyczne i terapeutyczne.

Pierwsza wizyta u ortopedy - na co lekarz zwróci uwagę

Pierwsza wizyta u ortopedy zawsze wiąże się z oceną narząd ruchu dziecka pod kątem wad wrodzonych oraz sprawdzeniem, czy nie doszło do dysplazji stawów biodrowych. W odróżnieniu od pediatry, ortopeda przeprowadzi nie tylko badanie kliniczne, ale i wczesną diagnostykę ultrasonograficzną - USG. 

Dlaczego to ważne, żeby pierwsza wizyta u ortopedy odbyła się w ciągu miesiąca od porodu? Ponieważ w pierwszym miesiącu życia dziecko ma bardzo plastyczny szkielet, co umożliwia szybką korekcję zdiagnozowanych wad i nieprawidłowości.

Dysplazja stawów biodrowych

Dysplazja stawu biodrowego to jedna z najczęściej występujących wad u noworodków. W Polsce i innych krajach Europy środkowo-wschodniej jest ono częstsze niż w innych częściach świata i kształtuje się poziomie kilku (4-5) przypadków na 100 urodzeń. Na szczęście większość z nich to przypadki lekkie, poddające się leczeniu bez operacji.

W przypadku noworodków mówimy o dysplazji rozwojowej, ponieważ mamy do czynienia z zaburzeniem rozwoju stawu, które rozpoczynają się jeszcze w trakcie ciąży i trwają po narodzinach, ale można je odwrócić wdrażając odpowiednie leczenie. Dysplazja stawów biodrowych jest wadą dynamiczną, co oznacza, że niewielkie dysplazje (fizjologiczne) mają tendencję do samoleczenia, a te poważniejsze wymagają szybkiej interwencji medycznej, w przeciwnym wypadku stają się jeszcze bardziej poważne i mniej podatne na leczenie. Biodrom dzieci urodzonych z dysplazją trzeba na początku pomóc ortezą lub gipsem, aby staw mógł wrócić na ścieżkę harmonijnego rozwoju.

Co jest wskazaniem do kolejnych wizyt u ortopedy dziecięcego

Między 6. a 24. miesiącem życia dziecka można u niego zauważyć pierwsze objawy skoliozy, czyli bocznego skrzywienia kręgosłupa - kolejne okresy zwiększonego ryzyka powstania skoliozy to 5.-8.  i 11.-14. rok życia, czyli okresy intensywnego wzrostu.

Jeśli nie obserwujemy żadnych niepokojących zmian (tym razem, po kilku rozmowach z ortopedą wiemy już, co powinno zwrócić naszą uwagę) na kolejną wizytę kontrolną stawiamy się, kiedy dziecko ma ok. 2 lata. Jeśli pojawią się następujące problemy:

  • dziecko wykazuje asymetrię ruchu ciała (bierze zabawki tylko do jednej ręki, jedna noga jest bardziej aktywna od drugiej),
  • dziecko ma nienaturalny kształt stópek albo stawia je w dziwny sposób,
  • dziecko utyka podczas chodzenia,

możemy udać się na wizytę wcześniej. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że asymetria nie zawsze może wskazywać na problem zdrowotny u dziecka. Do drugiego roku życia stopy dziecka, które dopiero rozpoczyna naukę chodzenia, nie mają jeszcze ostatecznego kształtu, a postawa ciała, jaką dziecko przybiera podczas stawiania kroków może być daleka od ideału. Mamy do czynienia z chodem niedojrzałym podstawowym, którego rozwój należy po prostu bacznie monitorować. Do 6. roku życia chód dziecka się specjalizuje, w  tym wieku mogą pojawić się także pierwsze tzw. bóle wzrostowe - kolejny powód do wizyty kontrolnej u ortopedy. 

Decydując się na pierwszą wizytę u ortopedy dziecięcego oraz na kolejne wizyty kontrolne możemy liczyć m.in. na:

  • pierwszą ocenę narządu ruchu dziecka pod kątem wad wrodzonych oraz sprawdzenie, czy nie doszło do dysplazji stawów biodrowych,
  • kontrolę zaniku wczesnych odruchów bezwarunkowych oraz ocenę ogólnego rozwoju motorycznego dziecka,
  • wychwycenie pierwszych objawów skoliozy bądź kifozy,
  • diagnostykę tzw. bólów wzrostowych,
  • zalecenia profilaktyczne oraz wskazania terapeutyczne.

Podsumowanie

Starannie rozplanowane wizyty w poradni ortopedycznej dla dzieci pozwalają wczesne wychwycenie wszelkich nieprawidłowości i monitorowanie rozwoju motorycznego malucha. Do ortopedy warto iść z dzieckiem za każdym razem, gdy tylko zauważymy coś niepokojącego w jego rozwoju, ale należy mieć na uwadze fakt, że nie każda zauważona nieprawidłowość oznacza stan chorobowy - czasem wynika z faktu, że poszczególne dzieci rozwijają się w różnym tempie. Pamiętajmy, że w przypadku noworodków i niemowlaków lepiej zapobiegać, niż leczyć - im młodsze dziecko, tym bardziej plastyczny szkielet, a co za tym idzie, także szybsza rehabilitacja. 

W przygotowaniu artykułu pomogli specjaliści z Gustav.pl - specjalistycznej poradni medycznej dla dzieci, oferującej kompleksową opiekę dziecka już od narodzin aż do 18 roku życia dziecka. Więcej o poradni ortopedycznej dla dzieci możesz się dowiedzieć pod adresem: https://gustav.pl/services/ortopedia-dziecieca/.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania