Kiedy wykonuje się badanie PET/CT? Na czym polega emisyjna tomografia komputerowa?

Konsultacja - zdjęcie partnera

Badanie PET/CT to innowacyjne badanie diagnostyczne wykorzystujące nowoczesne technologie do wykrywania zmian chorobowych, monitorowania przebiegu i nasilenia wielu schorzeń, a także oceny skuteczności ich leczenia. PET/CT (pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa) to badanie bezpieczne, nieinwazyjne, a przy tym niezwykle dokładne, co sprawia, że jest niezastąpionym narzędziem diagnostycznym, które daje nadzieję na skuteczniejszą walkę z nowotworami i innymi groźnymi chorobami. W jakim celu wykonuje się badanie PET/CT i na czym ono polega?

Czym jest badanie PET/CT i kiedy się je stosuje?

Badanie PET/CT to badanie obrazowe łączące możliwości dwóch nowoczesnych metod diagnostycznych – tomografii komputerowej (CT) dostarczającej informacji o anatomii, czyli budowie badanych obszarów oraz metody pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), która obrazuje procesy metaboliczne zachodzące w tkankach. Połączenie obu metod obrazowania pozwala podczas jednego badania pozyskać bardzo dokładne i wyjątkowo cenne dla procesu leczenia dane o miejscu występowania zmian chorobowych (nawet jeśli nie uwidaczniają się one w budowie badanych tkanek), ich rozległości, charakteru i stopnia zaawansowania. Nowatorskie badania PET/CT ze względu na swoje zalety – precyzję, szybkość i bezpieczeństwo – znajdują zastosowanie w diagnostyce i leczeniu wielu chorób u osób dorosłych i dzieci. PET jest wykorzystywana m.in. w kardiologii, pozwala diagnozować i leczyć liczne schorzenia neurologiczne, np. padaczkę, ale szczególnie wartościową rolę badanie PET/CT odgrywa we współczesnej onkologii. PET/CT umożliwia bowiem bardzo dokładną identyfikację oraz określenie położenia nawet niewielkich zmian nowotworowych i poddaje wnikliwej kontroli całe ciało badanego, a to ma kluczowe znaczenie dla wczesnego wykrycia choroby nowotworowej, monitorowania skuteczności podjętego leczenia czy ujawnienia w porę ewentualnych przerzutów choroby.

PET/CT – jak wygląda i na czym polega badanie?

Jak wyjaśniają na stronie poświęconej diagnostyce PET/CT specjaliści Affidea, pioniera badań PET/CT w Polsce, który już od 2008 roku prowadzi w naszym kraju specjalistyczne badania diagnostyczne tą metodą, badanie PET/CT wymaga wprowadzenia do organizmu pacjenta specjalnego znacznika, którym najczęściej jest glukoza związana z szybko rozkładającym się izotopem fluoru. Znacznik podawany jest przed badaniem w formie zastrzyku i wraz z krwią dociera do każdego zakamarka ciała, a podczas badania PET/CT wykrywany jest przez ultraczuły skaner aparatury diagnostycznej. Sposób, w jaki komórki i tkanki przetwarzają zawartą w znaczniku glukozę, pozwala ujawnić i zlokalizować miejsca objęte nieprawidłowościami i to nawet w obrębie pojedynczych komórek. Cała procedura nie jest w żaden sposób uciążliwa czy ryzykowna dla pacjenta – badania PET/CT trwają krótko i są całkowicie bezbolesne – kiedy trwa tomografia PET/CT pacjent leży, a jego ciało jest skanowane. Zastosowanie odpowiedniego, szybko zanikającego w organizmie znacznika gwarantuje jednocześnie pełne bezpieczeństwo badanemu.

Jak przygotować się do badania PET/CT?

W czasie poprzedzającym badanie PET/CT zalecana jest dieta niskowęglowodanowa, w której cukry lepiej zastąpić produktami zawierającymi tłuszcze i białko, a w dniu bezpośrednio poprzedzającym moment badania PET/CT nie powinno się w ogóle spożywać słodkich owoców, deserów, słodyczy, produktów mącznych, soków owocowych. Niedozwolone jest również w ostatniej dobie przed badaniem picie alkoholu i napojów z kofeiną, żucie gumy i palenie papierosów. Tomografia PET/CT wykonywana jest na czczo, więc na 6 godzin przed skanowaniem nie powinno się jeść, za to powinno się dużo pić. Zalecane jest wypicie około 1,5 L niegazowanej i niesłodzonej wody przed badaniem. Należy ponadto unikać intensywnego wysiłku fizycznego i wychłodzenia w dniu badania i dzień przed nim, a do pracowni wykonującej badania PET/CT należy przyjść w ciepłej i wygodnej odzieży, która nie ma metalowych elementów, np. guzików czy suwaków. Podczas skanowania badany pozostaje bowiem w swoim ubraniu. Warto tego dnia ponadto pozostawić w domu biżuterię czy zegarek lub przygotować się na to, że personel poprosi o zdjęcie ich na czas badania PET/CT.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania