Klastrowe bóle głowy, czyli niezwykle silne bóle lokalizujące się po jednej stronie głowy

bół głowy, Michal Marcol /  www.freedigitalphotos.net

Pojawia się nagle, zaskakuje i jest niezwykle uciążliwy, napadowy ból głowy, który utrzymuje się tylko po jednej jej stronie. Pośród dodatkowych symptomów warto zwrócić uwagę na pojawianie się bólu oka oraz zaczerwienienia jednej części twarzy i osłabienie. W takich sytuacjach z pewnością występują u nas klasterowe bóle głowy. Jest to zdecydowanie rzadka przypadłość, jednak należy ją również zaliczyć do wyjątkowo ciężkich. Ten typ bólów głowy diagnozowany jest sporadycznie, jednak zaliczany jest do grupy chorób przewlekłych, a jego leczenie jest wyjątkowo skomplikowane.

Co wiemy o klastrowych bólach głowy?

Przede wszystkim są one zdecydowanie mniej powszechne niż migrena. Jednak poziom bólu znajduje się na podobnym poziomie. Podobnie jest z poziomem dokuczliwości – odczucia są tak silne i nieprzyjemne, że mamy trudności z koncentracją i wykonywaniem prostych czynności. Wiele elementów z otoczenia nas drażni, właściwie do czasu ustąpienia bólu jesteśmy wyłączeni ze swoich codziennych obowiązków i aktywności.

Wyróżniające dla klastrowego bólu głowy jest to, że lokalizuje się on tylko po jednej stronie twarzy. Co ciekawe, występuje on zdecydowanie częściej u mężczyzn niżeli u kobiet. Pierwsze dolegliwości pojawiają się pomiędzy 10 a 40 rokiem życia pacjenta, chociaż u kobiet objawy mogą pojawić się również po 40 roku życia. Podstawowa trudność w leczeniu klastrowych bólów głowy to fakt, iż nadal nie została poznana bezpośrednia przyczyna prowadząca do ich pojawienia się. Jednak specjaliści zwracają uwagę, że pojawiają się one częściej u członków jednej rodziny.

Podział klastrowych bólów głowy

Postać epizodyczna – Ból głowy towarzyszy nam nawet kilka razy w ciągu dnia. Można odnieść wrażenie że ból głowy pojawia się i znika i tak na przemian. Występujące w tej postaci ataki bólu mogą trwać od kilku czy kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Jednocześnie mogą różnić się od siebie poziomem nasilenia. W tej jednostce chorobowej ból głowy pojawia się każdego dnia przez kilka tygodni (klaster), po czym znikają na kilka miesięcy. Pojawienie się takich bólów może być powiązane z porą dnia, a nawet porą roku, tu mowa o tzw. bólach sezonowych.
Postać przewlekła – Napady bólu u pacjentów z taką postacią pojawiają się codziennie i utrzymują się przez bardzo długi czas, od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Objawy klasterowych bólów głowy

W klastrowym bólu głowy pojawiają się nagłe, i bardzo silne ataki ostrego bólu, który odczuwany jest tylko z jednej strony głowy. Takie dolegliwości bólowe obejmują najczęściej okolicę jednego z oczodołów oraz policzek. Może również dojść do pojawienia się dodatkowych objawów, które będą odczuwane w bardzo nieprzyjemny sposób.

Pośród objawów dodatkowych, jakie pojawiają się w przebiegu klastrowych bólów głowy wyróżniamy:
- łzawienie oka,
- silne przekrwienie spojówki,
- opadnięcie powieki,
- występowanie zaczerwienienia lub obrzęku na połowie twarzy,
- zwężenie źrenicy,
- uczucie zatkania jednego przewodu nosowego,
- pocenie się okolicy czołowej.
W niektórych przypadkach pojawiający się ból jest bardzo silny, czego konsekwencją może być dodatkowo pojawienie się nudności lub wymiotów. Przy klastrowych bólach głowy pojawia się dodatkowo niepokój oraz rozdrażnienie, a gdy dolegliwości ustąpią wyczerpanie i silne osłabienie.

Jak diagnozuje się klastrowy ból głowy?

Jeśli dostrzegamy u siebie objawy klastrowego bólu głowy, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Zanim udamy się na wizytę warto przygotować dzienniczek występowania bólu. Zapisujemy w nim wszystkie pojawiające się ataki, czas ich trwania, charakter oraz objawy towarzyszące. Dodatkowo w celu postawienia diagnozy klastrowych bólów głowy wykorzystywane są badania obrazowe takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Jak wygląda leczenie klastrowych bólów głowy?

Z uwagi na fakt iż przyczyna takich bólów jest nam całkowicie nieznana to w leczeniu koncentrujemy się na działaniu objawowym. Gdy dochodzi do ataku bólu to podaje się leki o działaniu przeciwbólowym w formie zastrzyków lub aerozolu. Taka forma zależna jest przede wszystkim od czasu działania.

Jednak musimy pamiętać, że profilaktyka może uchronić nas przed kolejną dozą cierpienia. W związku z tym powinniśmy robić co w naszej mocy, aby skutecznie chronić się przed atakami bólu. Pomocne mogą okazać się określone leki. Stosuje się m.in. blokery kanału wapniowego (werapamil), węglan litu oraz glikokortykosteroidy. Skuteczne leczenie klastrowego bólu głowy, powinno odbywać się tylko i wyłącznie pod nadzorem lekarza.

Jeśli chorujemy na klastrowe bóle głowy to bezwzględnie powinniśmy unikać spożywania alkoholu, gdyż jest on substancją, która zwiększa prawdopodobieństwo , że pojawią się ataki i nawroty choroby.

Klastrowe bóle głowy kojarzone są przede wszystkim z czym bardzo silnym. Uznajemy je za najgorsze występujące bóle głowy. Bywa, że diagnozy nie można postawić łatwo i jednoznacznie, a wybitny specjalista nie ma pewności czy ma do czynienia z migreną czy z klastrowymi bólami głowy.

Jednak określone elementy są w stanie skutecznie wpłynąć na zmniejszenie częstotliwości występowania dolegliwości czy zmniejszenie poziomu ich uciążliwości i siły odczuwanego bólu. Nieuchwytność powodu ich pojawiania się sprawia, że nie jesteśmy w stanie leczyć w taki sposób, aby wyleczyć. Jedynie tłumimy chorobę uczymy się z nią żyć, rozpoznawać jej ataki i w porę reagować, czyli wziąć leki o działaniu przeciwbólowym zanim zacznie naprawdę silnie bolec. Może to mieć istotny wpływ na czy ból będzie narastał czy się zatrzyma. Jednak napadowy charakter i powtarzalność sprawiają, że dolegliwości te mogą bardzo uprzykrzyć życie i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dlatego jeśli rozpoznamy u siebie objawy klastrowych bólów głowy, to warto umówić się ze specjalistom, który postawi pełną diagnozę i wdoży odpowiednie, dopasowane do naszego przypadku leczenie.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania