Kobiece hormony mogą sprzyjać problemom psychicznym

woman, by Charisma / www.freedigitalphotos.net

Czasopismo Neurobiology of Learning and Memory poinformowało, że kobiety w określonych fazach cyklu miesięcznego mogą być bardziej podatne na negatywne efekty stresujących wydarzeń.

Naukowcy z University College London przeprowadzili badanie, które pokazało, że kobiety, które brały udział w stresującej sytuacji w chwili, gdy znajdowały się we wczesnej fazie lutealnej cyklu menstruacyjnego, w późniejszym czasie zmagały się z większą ilością natrętnych myśli niż ich koleżanki przebywające w innej fazie cyklu.

Jednym z objawów zaburzeń nastroju i zaburzeń lękowych jest natrętne pojawianie się niechcianych myśli w ciągu dni lub tygodnia po wystąpieniu stresującego wydarzenia.

Zadanie kobiet biorących udział w badaniu polegało na obejrzeniu filmu, trwającego 14 minut, a następnie na obserwowaniu występowania w kolejnych dniach myśli na temat stresującego filmu. Film zawierał sceny związane ze zranieniem i śmiercią. Badacze po filmie pobrali próbki śliny od każdej z uczestniczek, aby określić poziom hormonów w organizmie.

Badacze odkryli, że u kobiet znajdujących się we wczesnej fazie lutealnej (16-20 dzień cyklu) pojawiało się trzy razy więcej natrętnych myśli w porównaniu do tych pań, które oglądały nagranie podczas innej fazy ich cyklu menstruacyjnego.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania