Kofeina, nawet ta zawarta w coli - nie dla dzieci!

kids & sweets, by Stoonn / www.freedigitalphotos.net

Rodzice na ogół nie pozwalają swoim dzieciom spożywania kawy. Często jednak zdarza się, że podają im inne napoje, które w swoim składzie zawierają kofeinę. Naukowcy ostrzegają – to może się bardzo źle odbić na ich zdrowiu!

Badania pokazują, że dzieci są bardzo narażone na uzależnienie od napojów zawierających kofeinę. Skutkiem tego może być otyłość, bezsenność czy osłabienie kondycji kości. Lekarze podkreślają, że nie ma powodu dla którego kofeina miałaby znajdywać się w napojach przeznaczonych dla najmłodszych.

Kofeinę możemy znaleźć w kawie, coli, herbacie oraz napojach energetycznych. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazują, że dzieci w wieku od 5 do 12 lat spożywają średnio 3 puszki napoju zawierającego kofeinę dziennie.

Na Uniwersytecie w Buffalo sprawdzają wpływ kofeiny na organizm dziecka. Poza wymienionymi wcześniej skutkami, spożywanie napojów z kofeiną powoduje, że dzieci nabierają złych nawyków żywieniowych i częściej sięgają po niezdrowe przekąski (chipsy, fast foody i inne)

Dietetyk Clare Evangelista uważa, że nie powinno się dostarczać kofeiny dzieciom do 17 roku życia. Wiąże się to ze zbyt duży prawdopodobieństwem uzależnienia. Ostrzega również przed ryzykiem osteoporozy, którą wiąże z wypłukiwaniem wapnia z organizmu w szczególności u młodych osób.

„Pierwsze 20 lat życia powinny posłużyć człowiekowi do prawidłowego rozbudowania kości, z których korzystać będzie do końca życia”- zaznacza.

Źródło: zdrowie.dziennik.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania