Koklusz – otyłość zwiększa ryzyko zachorowania

kaszel, David Castillo Dominici / www.freedigitalphotos.net

Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Australii pokazują, że otyłość dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na koklusz u osób dorosłych. Okazuj się, że ryzyko zachorowania zwiększa się również u osób chorych na astmę, przyjmujących regularnie leki lub suplementy diety.

To zakażenie bakteryjne zwane potocznie krztuścem może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia szczególnie dla małych dzieci. Jednak niepokojącym jest fakt, że to ilość zachorowań u dorosłych osób wzrasta w zastraszającym tempie w ostatnich latach. Obecnie odsetek chorych w USA i Australii jest najwyższy w historii. Badania przeprowadzone przez australijskich naukowców pokazały kto jest najbardziej narażony na zachorowanie.

W badaniu brało udział 263 000 osób dorosłych. Pokazało ono, że wiek badanych nie ma większego wpływu na szanse zachorowania, jednak najcięższe przypadki choroby odnotowano w wieku powyżej 65 roku życia. Okazało się równie, że znaczny wpływ na podwyższenie ryzyka zachorowania ma otyłość pacjenta. U osób ze współczynnikiem BMI powyżej 30 odnotowano dwa razy więcej przypadków zachorowań niż u osób ze współczynnikiem pomiędzy 20 a 25.

Wśród osób chorujących na astmę, bądź przyjmujących regularnie leki lub suplementy diety – ryzyko zachorowania zwiększa się o 60 procent. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma Clinical Infectious Diseases.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania