Konopie niebezpieczne dla zdrowia psychicznego

human brain, digitalart / www.freedigitalpfotos.net

Najnowsze odkrycie naukowców z norweskiego uniwersytetu w Bergen potwierdza stawianą od jakiegoś czasu tezę, że nawet u osób bez zaburzeń psychicznych konopie powodują czasowy spadek poznawczy. Takie działanie może w dłuższej perspektywie wpłynąć na pojawienie się psychozy.

Naukowcy zauważyli różnice we wzorcach aktywności mózgowej pomiędzy dwoma grupami schizofreników. Do pierwszej grupy należeli ci z nich, którzy wcześniej zażywali konopie. W drugiej grupie znajdowali się ludzie nie mający nigdy kontaktu z narkotykiem. Okazało się że pacjenci pierwszej grupy mieli lepsze zdolności poznawcze niż pacjenci z drugiej grupy, a to może oznaczać, że wcale nie mieli predyspozycji zdrowotnych do psychozy.

Wyjaśnia to główna autorka badania, doktor Else-Marie Loeberg: “podczas gdy aktywność mózgowa dla obydwu grup była podobna, my w badaniu fMRI odkryliśmy istnienie subtelnych różnic między schizofrenikami używającymi wcześniej konopi i tymi, którzy trzymali się z dala od narkotyku. Różnica ta każe nam wierzyć, że spadek poznawczy prowadzący do schizofrenii jest imitowany przez działanie konopi u ludzi, którzy nie cierpieli na zaburzenia psychotyczne”.

W całym padaniu wzięło udział 26 pacjentów, a jego wyniki ukazały się na łamach przeglądu Frontiers in Psychiatry.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze