Konsekwencje doświadczania stresu w wieku nastoletnim

nastolatka, www.pexels.com

Według badań opublikowanych na łamach czasopisma Molecular Psychiatry, nastolatki mające do czynienia z przewlekłym stresem starzeją się szybciej w porównaniu do ich niestresujących się rówieśniczek.

Badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Stanforda, Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwersytetu Northwestern. Badacze porównali długości telomerów u dziewcząt znajdujących się w przedziale wiekowym 10-14 lat. Część dziewczynek pochodziła z rodzin z historią depresji.

Zespół prowadzący badania sprawdzał reakcje na stres w trakcie testów, mierzył poziom kortyzolu przed i po testach oraz przeprowadził wywiad z uczestniczkami na temat stresujących sytuacji i doświadczanego stresu. Naukowcy przeprowadzili także analizę DNA, aby móc porównać długość telomerów, która świadczy o procesie starzenia się komórki. Telomery skracają się z każdym podziałem komórki oraz w odpowiedzi na stres.

Wyniki testów i analizy pokazały, że dziewczęta z rodzin, w których wystąpiła depresja były bardziej zestresowane oraz wydzielały znaczenie większe ilości kortyzolu w odpowiedzi na stresujące czynniki. Ich telomery były także znacznie krótsze w porównaniu do telomerów nastolatek, które nie doświadczyły takich problemów w domu.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania