Kontakt z rodzicami poprzez serwisy społecznościowe ma pozytywny wpływ na młodzież

portale społecznościowe

Wydawałoby się, iż najgorszym koszmarem nastolatków jest odkrycie, że ich rodzice dołączyli do Facebooka. Nic bardziej mylnego. Najnowsze badanie wskazuje na to, że sieci społecznościowe mogą w wzmocnić więzi rodzic-dziecko, co może w konsekwencji wpływać pozytywnie na nastolatki.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Brigham Young University, pod kierownictwem dr Sarah Coyne ze Szkoły Życia Rodzinnego.

Zespół dał 491 nastolatkom i ich rodzicom kwestionariusze, w których udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące wykorzystania sieci społecznościowych, uczucia połączenia i wpływu na zachowanie.

Wyniki pokazały, że dzieci, które angażują się w kontakt z rodzicami poprzez serwisy społecznościowe, czują się bardziej związane z nimi. Zauważono u nich wzrost zachowań prospołecznych, zmniejszenie częstości występowania agresji czy depresji.

Według dr Coyne, połowa nastolatków biorących udział w badaniu odnotowała zaangażowanie w kontakt z rodzicami poprzez serwisy społecznościowe. Co więcej, 16% odnotowało interakcje z rodzicami poprzez serwisy społecznościowe, które mają miejsce codziennie.

Dr Coyne mówi:
Można zrobić bardzo dużo poprzez portale społecznościowe.
Twoje dziecko może opublikować zdjęcie, a ty możesz pokazać swoje poparcie dla niego przez polubienie czy też przez dołączenie miłego komentarza, lub aktualizację statusu.
To daje więcej możliwości do dawania pozytywnych opinii lub okazywania uczuć.

Ostrzega jednak, że nie chce tych wyników „wyolbrzymiać”. Relacje przez portale społecznościowe z dorastającymi dziećmi są tylko jedną z dróg rodziców do utrzymania dobrego kontaktu z dziećmi. Dr Coyne zaleca używanie go jako narzędzia wzmacniającego relację, ale zwraca uwagę na to, że jest też kilka innych sposobów na łączenie się z dziećmi.

Trzeba także uważać by nie spędzać zbyt wiele czasu w sieci i pamiętać o tym, że chociaż media społecznościowe mogą stymulować pozytywne interakcje, mają też pewne wady.

Zaskakującym odkryciem podczas badania był nastolatek, który korzystał z sieci społecznościowych bez interakcji z rodzicami, wykazujący negatywne efekty, takie jak: przestępczość, gorszy kontakt z rodzicami, zachowanie skupione na swoim wnętrzu, wzrost agresji w relacjach.

Niektórzy młodzi ludzie biorący udział w badaniu wykorzystywali portale społecznościowe dłużej niż 8h dziennie, co mogłoby spowodować uczucie alienacji i depresji.

Dr Coyne mówi, że istotną rzeczą dla rodziców jest to, aby pamiętać, że powinni nauczyć się zrozumieć funkcjonowanie mediów społecznościowych i wiedzieć, gdzie ich dzieci są, nieważne czy jest to Twitter, Facebook czy nowy portal społecznościowy.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania