Koper włoski- korzyści zdrowotne

koper by Tom Curtis/ www.freedigitalphotos.net

Fenkuł włoski, znany także jako koper włoski, koper słodki (Foeniculum vulgare) jest bardzo ceniony ze względu na swój smak podobny do lukrecji oraz korzyści zdrowotne, które przynosi. W ziołolecznictwie jest stosowany od czasów starożytnych. Początkowo uprawiany w regionie Morza Śródziemnego, koper pozostaje szczególnie rozpowszechniony w kuchni greckiej i włoskiej- chociaż ich wpływ rozprzestrzenił się w ostatnich latach na cały świat.

Koper jest łatwo rozpoznawalny z jego bladej cebulki i długich, zielonych łodyg. Może być uprawiany niemal wszędzie. Wszystkie jego części- w tym cebulki, łodygi, liście i nasiona- są jadalne i przyczyniają się do ładnego połączenia smaku z innymi pokarmami.

Wartość odżywcza:
Jedna surowa cebulka kopru zawiera tylko 73 kalorie, 0.5 g tłuszczu, 0 mg cholesterolu, 2.9 g białka, 17 g węglowodanów i 7 g błonnika (co stanowi 28% dziennego zapotrzebowania).

Ta sama porcja dostarcza 27% dziennego zapotrzebowania na potas, 5% sodu, 6% witaminy A, 11% wapnia, 46% witaminy C, 9% żelaza, 5% witaminy B-6 oraz 10% dziennego zapotrzebowania na magnez.

Koper zawiera również fosfor, cynk, miedź, mangan, selen, niacynę, kwas pantotenowy, kwas foliowy, cholinę, beta-karoten, luteinę i zeaksantynę, witaminę E i witaminę K.

Oprócz wszystkich tych składników, koper zawiera azotany i jest naturalnym źródłem estrogenów.

Możliwe korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania kopru:

Zdrowie kości
Zawarte w koprze żelazo, fosfor, wapń, magnez, mangan, cynk, witamina K przyczyniają się do budowania i utrzymywania struktury oraz wytrzymałości kości.
- Chociaż fosforan i wapń są ważne w strukturze kości, dobrze dobrany bilans tych składników jest konieczny dla prawidłowej mineralizacji kości- konsumpcja zbyt dużej ilości fosforu wraz z małym spożyciem wapnia może doprowadzić do utraty masy kostnej.
- Żelazo oraz cynk odgrywają kluczową rolę w produkcji, i dojrzewaniu kolagenu.
- Niskie spożycie witaminy K ma znaczenie dla zdrowia, ponieważ jest związane z większym ryzykiem wystąpienia złamania kości oraz odpowiada za zwiększenie absorpcji wapnia (może zmniejszyć wydalanie wapnia z moczem).

Ciśnienie krwi
Utrzymanie niskiego spożycia sodu jest niezbędne do obniżenia ciśnienia krwi, jednak zwiększenie spożycia potasu może być równie ważne, ze względu na jego efekt rozszerzenia naczyń krwionośnych.
W dodatku odkryto, że potas, wapń i magnez (wszystkie obecne w koprze) powodują naturalny spadek ciśnienia tętniczego.

Azotany w diecie obecne w niektórych produktach spożywczych, takich jak koper obniżają ciśnienie krwi i chronią serce dzięki swoim właściwościom naczyniowo ochronnym oraz rozszerzaniu naczyń krwionośnym.

Zdrowie serca
Błonnik, potas, kwas foliowy, witamina C, witamina B-6, fitonutrienty zawarte w koprze, w połączeniu z niskim cholesterolem, wszystkie stanowią wsparcie dla zdrowia serca.
Koper zawiera znaczące ilości błonnika, co pomaga zmniejszyć całkowitą ilość cholesterolu we krwi, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca.

Nowotwór
Selen jest minerałem, który jest nieobecny w wielu owocach i warzywach, jednak można go znaleźć w koprze. Odgrywa on bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu enzymów wątroby i pomaga w detoksykacji kilku związków rakotwórczych w organizmie. W dodatku selen zapobiega zapaleniom oraz zmniejsza tempo wzrostu guzów.
Spożywanie błonnika pochodzenia roślinnego (z owoców i warzyw, takich jak koper) jest związane z obniżonym ryzykiem raka jelita grubego.
Witamina C, witamina A oraz beta-karoten poprzez swoje potężne funkcje przeciwutleniające, pomagają chronić komórki przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki.
Koper zawiera kwas foliowy, który odgrywa rolę w syntezie i naprawie DNA, co zapobiega formowaniu się komórek nowotworowych w wyniku mutacji w DNA.

Odporność
Odkryto, że selen znajdujący się w koprze poprawia odpowiedź immunologiczną na zakażenie po przez stymulację produkcji limfocytów T.

Zapalenie
Cholina jest ważnym i uniwersalnym składnikiem odżywczym znajdującym się w koprze. Wspiera sen, ruchy mięśni, uczenie się i pamięć. Cholina pomaga również w zachowaniu struktury błon komórkowych, uczestniczy w przekazywaniu impulsów nerwowych, pomaga w absorpcji tłuszczu oraz zmniejsza przewlekłe stany zapalne.

Metabolizm
Koper włoski jest źródłem witaminy B-6, która odgrywa istotną rolę w metabolizmie energetycznym poprzez rozrywanie węglowodanów oraz białek do glukozy i aminokwasów.

i to nie koniec, ponieważ koper posiada jeszcze wiele innych składników i właściwości, które mają duże znaczenia dla zdrowia skóry, poziomu estrogenu, utrzymywaniu wagi i dla układu trawiennego.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania