Krew w stolcu to niepokojący symptom

Lekarz - zdjęcie od partnera

Jeśli zauważysz krew w stolcu, natychmiast skonsultuj to z lekarzem. Taki objaw może bowiem sugerować choroby końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Czarne stolce, zawierające domieszkę krwi lub te o ciemnym zabarwieniu wiążą się zwykle z krwawieniem z wyżej usytuowanych narządów przewodu pokarmowego. Jasna krew na papierze toaletowym zwiastuje natomiast najprawdopodobniej hemoroidy.

Krwawienie może pochodzić z każdego odcinka przewodu pokarmowego – od jamy ustnej, aż po odbyt. Wygląd i kolor stolca umożliwia właściwą diagnozę – ogólną zasadą jest, że im wyżej zlokalizowane jest źródło krwawienia, tym stolec będzie ciemniejszy.

Jeżeli wraz z obecnością krwi w stolcu pojawią się także nagłe i silne bóle brzucha, można podejrzewać ostre krwawienie w przewodzie pokarmowym (np. z wrzodu trawiennego) i jest to sytuacja groźna.

Śluz i krew utajona w kale

Krwi utajonej nie zobaczysz gołym okiem, jest ona natomiast wykrywalna za pomocą odpowiedniego testu (który można nabyć w aptece). Takie krwawienie bywa oznaką przewlekłych chorób zapalnych jelit, obecności polipów albo uchyłków w jelicie grubym. W niektórych przypadkach może wskazywać na nowotwór – w przypadku takiego podejrzenia wykonuje się kolonoskopię. Obok krwi, w kale może pojawiać się także śluz, który świadczy np. o żylakach odbytu, czy wrzodzie samotnym. Dowiedz się więcej o krwi w stolcu na stronie www.orsalit.pl.

Hemoroidy – często występująca dolegliwość

Najczęściej diagnozowane przez lekarzy schorzenie związane z krwią w stolcu to hemoroidy. Są to nieprawidłowo powiększone sploty naczyniowe, znajdujące się w okolicy odbytu, które mogą narastać do znacznych rozmiarów – a także ulegać uszkodzeniom, przez co krwawią. Jeśli masz hemoroidy, może także doskwierać Ci ból lub uporczywe swędzenie. Na hemoroidy pomagają doustne leki dostępne w aptece bez recepty, stabilizujące i uszczelniające naczynia żylne – zwykle są one bardzo skuteczne. Doodbytniczo stosuje się także czopki i maści, które działają m.in. przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Przy tym schorzeniu warto także zwiększyć dawkę codziennego ruchu i wprowadzić do diety dużą ilość błonnika, który znajduje się np. w warzywach i owocach..

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania