Krótkowzroczność u dzieci - co robić?

Dziecko w okularach na łące - zdjęcie partnera

Krótkowzroczność u dzieci to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Jak każda wada wzroku jest uciążliwa w codziennym życiu, a jeżeli nie zostanie wprowadzona profilaktyka będzie postępować.

Dowiedz się o niej więcej.

1. Czym jest krótkowzroczność?

2. Od czego biorą się wady wzroku?

3. Jak spowolnić postęp krótkowzroczności?

 

Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność to wada wzroku, która objawia się tym, że odległe obrazy widziane są w dużo mniejszej ostrości. Bliższe przy tym nie tracą w jakości odbioru. W przypadku krótkowzroczności mamy sytuację, w której nasza gałka oczna jest wydłużona, przez co promienie świetlne zamiast skupiać się na siatkówce, skupiają się przed nią. Powoduje to nieostrość widzianych obiektów.

Jako skutek krótkowzroczności podaje się rozciągnięcie siatkówki co ją bardzo mocno osłabia i może prowadzić do dalszych wad wzroku. W najgorszym wypadku dochodzi do niepełnosprawności wzrokowej.  

Szacuje się, że krótkowzrocznością jest dotknięte 1,6 mld ludzi na całym świecie, a aż 900 milionów ma krótkowzroczność wysoką.

Krótkowzroczność u dzieci można wykryć jeżeli zaobserwujemy problemy z widzeniem na odległość, potrzebę patrzenia z bliższa, mylenie się podczas czytania lub zmiany w wyglądzie np. uciekające oczko (w tym przypadku można też zaobserwować przekręcanie główki na bok). Pojawiają się powracając bóle głowy, zaczerwienienie gałki ocznej oraz poczucie swędzenia. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek z tych objawów konieczne będzie badanie wzroku.

Od czego biorą się wady wzroku?

Prognozuje się, że na świecie coraz więcej ludzi będzie zmagać się z krótkowzrocznością. Coraz częstszą wadę wzroku dzieci obserwujemy już już w etapie wczesnoszkolnym i może wzrastać aż do 25 roku życia.

Czynniki, które powodują krótkowzroczność dzieli się na genetyczne oraz czynniki środowiskowe. Genetycznie większe ryzyko zachorowania mają dzieci rodziców, których dotknęła krótkowzroczność. Częściej występuje ona u dzieci z miast oraz dziewczynek.

Na jej postęp ma wpływ m.in intensywna aktywność wzrokowa w młodym wieku. Do niej zalicza się dużą ilość czasu spędzoną na czytaniu, pisaniu, zabawach w telefonie/komputerze oraz na oglądaniu telewizora. Widać po tym, że na wzrost krótkowzroczności wpływa postęp cywilizacyjny.

Jak spowolnić postęp krótkowzroczności?

Niestety nie odkryto metody, która zapewniłaby całkowite wyleczenie tej wady wzroku.

W momencie kiedy dochodzi do tego zez rozpoczyna się od jego korekty. Niedoleczenie może powodować niedowidzenie.

Leczenie krótkowzroczności nie możemy opierać jedynie na korekcie. Niezbędny będzie wybór odpowiednich soczewek lub okularów. Należy wprowadzić zmiany w codziennym funkcjonowaniu dziecka. To one mogą doprowadzić do wyhamowania procesu rozwoju wady.

Jeżeli chcemy spowolnić postęp krótkowzroczności u dzieci lub zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia należy ograniczyć czas spędzany przy urządzeniach elektrycznych. Wystrzegać  się sytuacji kiedy dziecko czyta lub pisze w słabym świetle. Trzeba uważać żeby żadna z czynności nie była wykonywana ze zbyt bliskiej odległości od obiektu. Najlepiej motywować dziecko żeby czytało oraz pisało wtedy kiedy wpada do pokoju naturalne światło słoneczne oraz spędzało jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu.

Dowiedz się więcej jak działać przeciwko rozwojowi wady odwiedzając stronę Miopia. Miopia jest fundacją, która edukuje w zakresie krótkowzroczności, prewencyjnych zachowań i dąży do eliminowania skutków schorzeń wzroku w naszym życiu. Przede wszystkim skupia się na dzieciach oraz zapobieganiu chorobie we wczesnym okresie życia.

Zdrowie oczu jest ważne ponieważ wpływa ono realnie na jakość codziennego funkcjonowania.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania