Kształt kieliszka i kolor wina wpływa na to ile wypijesz

wino.jpg

Z badania opublikowanego w czasopiśmie Substance Use and Misuse wynika, że niezależnie od tego, czy widzisz szkło w połowie pełne czy w połowie puste, są szanse, że wlejesz więcej wina do kieliszka, który jest szeroki i pasuje do koloru wina, w wyniku niezamierzonej nadmiernej konsumpcji.

Badania prowadzili naukowcy z Iowa State and Cornell University. W eksperymencie mającym wiele różnych scenariuszy nalewania uczestniczyło 73 studentów, którzy pili co najmniej jeden kieliszek wina tygodniowo.

Na każdej stacji nalewania, studenci zostali poproszeni o nalanie sobie "normalnej" porcji wina, która, zgodnie z National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, wynosi 5 uncji i zazwyczaj około 12% alkoholu.

Podczas eksperymentu, wykorzystano 3 rodzaje kieliszków do wina: standardowe, duże lub szerokie. W niektórych sytuacjach, studentów proszono, aby przelali wino do kieliszka, który trzymali, podczas gdy inni zostali poproszeni o nalanie wina do kieliszka, który został umieszczony na stole.

Dodatkowo, w celu zbadania wpływu różnych kolorów, kieliszki do wina miały niski kontrast między winem i szkłem - na przykład, białe wino w przezroczystym kieliszku - lub wysoki kontrast - na przykład, czerwone wino w przezroczystym kieliszku.

Niektóre z tych "sygnałów środowiskowych" spowodowały przelewanie.

Kiedy szklanki były szersze, studenci nalewali 11,9% więcej wina, a kiedy trzymali kieliszki w rękach, to nalewali 12,2% więcej wina, w porównaniu z tym, gdy napełniali kieliszki na stole.

Źródło: medicalnewstoday.com

wg mnie warto wypic szybko,

wg mnie warto wypic szybko, bo będzie skutecznie !

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania