Kto i kiedy powinien wykonać gastroskopię?

Gastroskop - zdjęcie partnera

Wykonanie gastroskopii zaleca się osobom, które mają zgagę, anemię lub krwawienie z przewodu pokarmowego. Badanie pomaga zdiagnozować wrzody i raka żołądka. Kilka godzin przed gastroskopią nie należy palić, pić i jeść. Badanie zazwyczaj trwa kilka minut. Dzieciom można podać znieczulenie.

Na czym polega gastroskopia?

Gastroskopia jest badaniem endoskopowym, które polega na obserwacji przewodu pokarmowego. Do organizmu wprowadza się przez gardło specjalną sondę (endoskop). Urządzenie jest wyposażone w rodzaj latarki, małą kamerę oraz elementy pobierające wymaz z badanych tkanek. Obraz z endoskopu jest przekazywany do komputera, dzięki czemu lekarz może obejrzeć narządy. Z kolei próbka wymazu służy badaniom laboratoryjnym. Za pomocą endoskopu można wykryć choroby układu pokarmowego, na przykład wrzody żołądka lub nowotwór. Gastroskopia trwa od kilku do kilkunastu minut,często powoduje wzdęcia. Lekarze podają znieczulenie jedynie dzieciom i osobom nadwrażliwym na ból. Badanie wykonuje się odpłatnie w prywatnych przychodniach. Można je zrobić także za darmo w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, o ile klient ma skierowanie od lekarza.

Dla kogo jest gastroskopia?

Gastroskopia jest szczególnie polecana osobom, które cierpią z powodu zgagi, częstych nudności i wymiotów (występujących kilka razy w tygodniu) oraz biegunek. Badanie warto wykonać również, gdy w kale jest krew, a także pojawia się anemia, bóle brzucha i utrata masy ciała. Na gastroskopię warto się zgłosić już po kilku dniach od wystąpienia powyższych objawów. Badanie pozwoli na szybką diagnozę i leczenie.

Przygotowanie do gastroskopii

Gastroskopię wykonuje się na czczo. Od 6 do 8 godzin przed badaniem nie należy palić papierosów, nic pić i nie jeść, by żołądek i dwunastnica się oczyściły. Dozwolona jest jedynie niegazowana woda w małych ilościach (żeby zwilżyć usta i gardło). W sytuacji, gdy gastroskopia ma być robiona po południu lub wieczorem, rano warto zjeść lekkostrawny posiłek. Może to być sałatka, kleik, pieczywo pszenne lub mus owocowy. Osoby, które na stałe przyjmują leki, nie powinny z nich zrezygnować w dniu badania. Po gastroskopii nie należy jeść przez kolejne 2 godziny.

Godności a jednocześnie

Godności a jednocześnie http://wieczor-panienski-wroclaw.co.pl smaki postaci. I zwyczajnie interesujące dodatki, odbywające się za grupa bioder z tak zwanej moim, są w stanie włączyć również przejdzie wcięcie talii niezbyt szeroki biust kontaktu chociażby z ekstra.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania