Łagodzenie objawów zakażeń intymnych

Kobieta - Zdjęcie partnera

Grzybica pochwy jest najczęściej występującym zakażeniem intymnym. Co trzecia kobieta chociaż raz w życiu przechodzi tę infekcję. U wielu powtarza się ona nawet kilka razy w roku. Trzeba działać, by choroba już nie wróciła.

Do niedawna grzybicę pochwy kojarzyło się w głównie z brakiem higieny. Choroba ta była dla kobiet tak wstydliwa, że wizyta u ginekologa to ostatnia rzecz jaką mogły sobie wyobrazić. Na szczęście dziś już wiadomo, że infekcja ta jest powodowana przez drożdżaki, które jak większość grzybów doskonale czują się w ciepłym, wilgotnym i ciemnym miejscu. Właśnie takie warunki znajdują się w pochwie także zdrowej kobiety.

Objawy zakażenia

Pierwszymi objawami charakterystycznymi dla tej choroby są: ból w dole brzucha, pieczenie, obrzęk w okolicach miejsc intymnych i silny świąd. Infekcji towarzyszy czasem także stan podgorączkowy. To wszystko sprawia, że czujemy ogromny dyskomfort. Gdy pojawiają się białawe upławy w postaci grudek o charakterystycznym, dość ostrym zapachu drożdży to znak, że doszło do infekcji.

Konieczna wizyta u lekarza

Niewiele osób wie, że częsta przyczyna infekcji dróg rodnych jest również związana z przebytymi chorobami i leczeniem antybiotykami. Kobiety przyjmujące leki hormonalne czy stosujące kurację sterydami także są narażone na złapanie infekcji, ponieważ na skutek działania leku zabijane są bakterie - także te, które mają korzystne działanie. Z uwagi na fakt, że złe mikroorganizmy szybciej się rozmnażają, to one zaczynają dominować.
Objawy grzybiczego zapalenia pochwy są bardzo charakterystyczne i umożliwiają postawienie natychmiastowej diagnozy. Lekarz powinien przepisać dopochwowy środek przeciwgrzybiczny. Co ważne, należy działać szybko i skrupulatnie wypełniać zalecenia lekarza.

Szczególna higiena

Po zakończonej kuracji warto zadbać o wzmocnienie prawidłowej flory intymnej odpowiednimi preparatami, które zawierają sprzyjającą dla kobiecych dróg rodnych mieszankę bakterii. Są one dostępne również bez recepty w aptekach. Bardzo ważne jest także przestrzeganie codziennej higieny. Miejsca intymne należy myć specjalnymi płynami i emulsjami, które w swoim składzie nie mają mydła, za to ułatwią odnowienie naturalnej flory bakteryjnej. 

Sposobem na złagodzenie infekcji intymnych jest też mycie okolic intymnych wodą z naparem z kwiatów nagietka, którego przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne działanie powinno ukoić i zmniejszyć przykre objawy choroby. Swędzenie, które jest spowodowane zakażeniem złagodzi napar z przywrotnika. Jak go przygotować? Dwie łyżki ziela należy parzyć pod przykryciem w pół litra wrzątku. Po przestudzeniu wlać do miski i zrobić nasiadówkę. Powinna ona trwać około 15 minut. Czynność można powtarzać tak długo, aż dolegliwości ustąpią.
Aby zapobiec nawracającym infekcjom trzeba zrezygnować z zapachowego papieru toaletowego, bowiem barwniki i substancje zapachowe mogą powodować podrażnienia. Warto nosić również bawełniane majtki, które pozwolą naszej delikatnej skórze oddychać.

Więcej informacji o infekcjach intymnych znajdziecie na stronie  http://piramidazdrowiaintymnego.pl.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania