Lekarze badają przyczyny długowieczność u stulatków.

prezent_dziadek.jpg

Jak wskazują badania śląskich lekarzy, wyższe ciśnienie od uznawanego za prawidłowe jest związane u seniorów z lepsza sprawnością umysłowa i fizyczną. Możliwe więc iż będzie trzeba zmienić ustalone i przyjęte jak dotąd normy w przypadków osób o sędziwym wieku.

Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zajmują się sprawa stulatków od roku 2007 – oceniają oni iż ich stan zdrowia, sprawności umysłowej i fizycznej czy tez problemy związane z leczeniem. Jak podkreślają naukowcy, grupa wiekowa należy do najszybciej rosnących grup pod względem liczebności gdyż co roku oczekiwana długość życia wydłuża się o 3 miesiące a jednym z powodów tego recesów jest coraz lepsza opieka medyczna i warunki życia. Wnioski jakie płyną a dotychczasowych badań są takie iż należałoby zmienić nowym ciśnienia tętniczego dla osób starszych z dobrze nam znanych - 140/90 mm Hg będących bezpieczna granica dla dorosłych osób na ciśnienie skurczowe co najmniej wynoszące 150 mm Hg. Ta zmiana jest podyktowana m.in. tym iż u starszych osób ściany tętnic są bardziej sztywne co zmienia w pewien sposób w nich przepływ krwi jednocześni świadczy to o utrzymywaniu serca w sprawności które może swobodnie wytwarzać ciśnienie. Mimo iż wysokie ciśnienia przyspiesza uszkodzenie tętnic to w tym samym czasie może wpływać na lepszy przepływ krwi a tym samym lepsze dostarczanie do narządów tlenu i substancji odżywczych. Jeżeli obserwacje naukowców zostaną potwierdzone zmiany w normach zostaną pewnie wprowadzone.

Z badań również dowiadujemy się iż osoby starsze mają niedobory witaminy B12 i kwasu foliowego co może w znaczny sposób wpływać na stan zdrowia lecz leczenie ich jest łatwe. Innym problem jest polipragmazja – osoby starsze cierpią na wiele chorób na raz co stwarza problemy przy leczeniu poszczególnych chorób.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania