Czy leki na astmę hamują tempo wzrostu u dzieci?

astma, Arvind Balaraman / www.freedigitalphotos.net

Dwa nowe przeglądy badań z udziałem kortykosteroidów wziewnych- leków znajdujących się w inhalatorach podawanych osobom z astmą- odkryły, że leki wydają się hamować tempo wzrostu dzieci. Ustalenia te mogą być przedmiotem zainteresowania rodziców i lekarzy.

Astma jest przewlekłą chorobą płuc, która występuje powszechnie w USA. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) około 25 mln osób (ok. 1 na 12 osób) ma astmę. Ta wartość procentowa jest znacznie większa u dzieci, ponieważ uważa się, że około 9,3% dzieci (6,8 mln) posiada ten stan.

Instytut National Heart, Lung, and Blood Institute (NHLBI) stwierdził, że kortykosteroidy wziewne (ang. inhaled corticosteroids -ICS) są preferowanym lekiem w długoterminowej kontroli astmy oraz są najbardziej skutecznymi lekarstwami w leczeniu stanów zapalnych i zwężenia dróg oddechowych, które są spowodowane przez chorobę.

NHLBI stwierdza również, że dzieci, które posiadają świszczący oddech i rozwijają się u nich częściej infekcje układu oddechowego są najbardziej narażone na astmę. Fakt ten sugeruje, że grupa ludzi, która z największym prawdopodobieństwem wymaga stosowania kortykosteroidów wziewnych jest także tą samą grupą, która będzie najbardziej dotknięta jakimikolwiek skutkami ubocznymi hamującymi wzrost.

Grupa autorów wspólnie pracowała nad 2 systematycznymi przeglądami dotyczącymi ICS (kortykosteroidów wziewnych) opublikowanymi przez The Cochrane Library. Jeden przegląd skupiał się na skutkach ICS na stopy wzrostu, w porównaniu z placebo lub niesteroidowymi lekami. Natomiast drugi przegląd skoncentrowany był na badaniu dawek.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze