Leki na nadmiar cholesterolu pomagają również na zakrzepy.

antybiotyki_txt_300x0_romiar-niestandardowy.jpg

Leki które maja za zadanie regulować poziom cholesterolu we krwi mogą również zagrożenie pojawieniem się zakrzepów - informuje pismo „Blood”.
Proces krzepnięcia krwi umożliwia uszczelniania zniszczonej ciągłości tkanki naczyń krwionośnych. Bez tego procesu każde nawet drobne skaleczenie prowadziłoby do ogromnego krwotoku i utraty całej krwi, lecz również nieprawidłowe zakrzepy w naczyniach mózgu czy naczyniach wieńcowych serca mogą być przyczyna niebezpiecznych schorzeń tj. udary mózgu czy zawały serca. W krajach które są krajami uprzemysłowionymi choroby te coraz częściej są główną przyczyną zgonów. zespół naukowców z Uniwersytetu Reading w trakcie badań nad powstawaniem zakrzepów, odkrył kolejną ważna rolę białka LXR. Białko to do tej pory było znane ze swojej roli w kontrolowaniu poziomu cholesterolu we krwi. Jak okazało się lek które wpływają na LXR powoduj zmniejszenie rozmiarów i stabilności zakrzepów naczyniach krwionośnych – tak wynikło z przeprowadzonych eksperymentów na myszach.

Według ekspertów leki wpływające na białko LXR mogłyby przyczynić się do znacznego postępu w profilaktyce zawałów serca czy udarów. Obecnie stosowane leki przez pacjentów które zmniejszają krzepliwość tj. aspiryna czy pochodne kumaryny niestety maja skutki uboczne i mogą powodować nadmierne krwawienie.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania