Licówki porcelanowe — popularny sposób na piękny uśmiech!

Licówki porcelanowe - zdjęcie partnera

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób sprawić, aby ich uśmiech był naturalny i atrakcyjny. Nie od dziś wiadomo przecież, że codzienne picie kawy, herbaty czy wina oraz nałogowe palenie papierosów w znaczący sposób wpływa na wygląd zębów. Dodatkowym problemem, z którym boryka się wiele osób, mogą być uszkodzenia mechaniczne, takie jak złamanie czy ukruszenie zęba. Doskonałym pomysłem rozwiązującym wszystkie te problemy i pozwalającym na uzyskanie pięknego uśmiechu jest założenie licówek porcelanowych. Oto co warto wiedzieć, decydując się na taki zabieg.

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób sprawić, aby ich uśmiech był naturalny i atrakcyjny. Nie od dziś wiadomo przecież, że codzienne picie kawy, herbaty czy wina oraz nałogowe palenie papierosów w znaczący sposób wpływa na wygląd zębów. Dodatkowym problemem, z którym boryka się wiele osób, mogą być uszkodzenia mechaniczne, takie jak złamanie czy ukruszenie zęba. Doskonałym pomysłem rozwiązującym wszystkie te problemy i pozwalającym na uzyskanie pięknego uśmiechu jest założenie licówek porcelanowych. Oto co warto wiedzieć, decydując się na taki zabieg.

Co to jest licówka i kiedy warto ją założyć?

Licówka to niewielkich rozmiarów cienka płytka, mocowana na przedzie zęba. Z reguły jej grubość nie przekracza pół milimetra. Dziś na rynku dostępnych jest wiele rodzajów licówek, różniących się od siebie rodzajem materiału, z którego zostały wykonane oraz wynikającą z tego ceną i trwałością. Zdecydowanie najtrwalszą wersją są licówki porcelanowe. Wykonane z mieszanki dwukrzemianu litu lub skalenia doskonale dopasowują się do naturalnego koloru zębów, dzięki czemu po wyjściu z gabinetu stomatologicznego uśmiech nie wygląda sztucznie. W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów, zaleca się pacjentom wykonanie procesu wybielania jeszcze przez aplikacją licówek.

Na zabieg licowania zębów najczęściej decydują się osoby chcące zniwelować ewentualne diastemy, a także ukryć przebarwienia i niewielkie uszkodzenia zębów. Warto rozważyć taki zabieg również, jeśli pacjent nie jest zadowolony z obecnego kształtu zębów. Co ciekawe, licówki mogą pełnić nie tylko funkcję estetyczną. Osoby borykające się z niewystarczającą ilością szkliwa również powinny przemyśleć ich założenie, ponieważ mogą w ten sposób wzmocnić zęby i uchronić je przed ewentualnymi uszkodzeniami i próchnicą.

Zalety licówek porcelanowych

Nie ulega wątpliwości, że licówki porcelanowe są najtrwalsze spośród wszystkich dostępnych na rynku. Niewielkie nakładki nie tylko są wyjątkowo odporne na uszkodzenia, ale również nie wchodzą w reakcję ze spożywanymi przez pacjentów napojami i pokarmami, dzięki czemu nie przebarwiają się. Najpopularniejsza obecnie metoda, polegająca na przytwierdzaniu porcelanowych nakładek do powierzchni zęba bez wcześniejszego szlifowania, daje możliwość ciągłego użytkowania licówek porcelanowych nawet do dziesięciu lat. W ten sposób, poddając się zabiegowi licowania, pacjent ma gwarancję pięknego uśmiechu na naprawdę długi czas, jeśli pojawi się na wizytach kontrolnych minimum co pół roku.

Zakładanie licówek porcelanowych — czy to boli?

Chcąc założyć porcelanowe licówki, należy udać się do gabinetu dentystycznego. Tam stomatolog oceni, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do poddania się takiemu zabiegowi i przedstawi pacjentowi plan kolejnych działań. Następnie, po wcześniejszym wykonaniu gruntownego przeglądu stomatologicznego, wyleczeniu ewentualnej próchnicy i wypełnieniu ubytków, lekarz może przystąpić do poprawiania uśmiechu pacjenta. Po wykonaniu wycisku zębów i zabezpieczeniu ich powierzchni, w laboratorium przygotowane zostają indywidualnie dobrane licówki, które w jak największym stopniu mają integrować się z naturalnym uzębieniem pacjenta. Kolejnym etapem jest przymiarka stworzonej na zamówienie licówki i wstępna ocena efektu. Ostatnia część zabiegu polega na doborze koloru cementu, którym zespojone zostaną ząb i licówka oraz na właściwym przytwierdzeniu porcelanowej płytki do powierzchni zęba. Na koniec, ząb i licówka są utwardzane za pomocą lampy UV. Zapobiega to ewentualnemu odcementowaniu.

Przeciwwskazania do założenia licówek

Niestety, nie każdy pacjent może zdecydować się na założenie licówek. Stomatolodzy i ortodonci odradzają taki zabieg osobom cierpiącym na wady zgryzu mogące obciążać licówki, posiadaczom zbyt krótkich zębów, a także tym, którzy na co dzień borykają się ze złymi nawykami, takimi jak patologiczne zgrzytanie zębami czy ogryzanie paznokci.

Jak prawidłowo dbać o licówki?

Po zakończonej wizycie stomatolog z pewnością poinformuje pacjenta o sposobach prawidłowego dbania o zgryz, na który założone zostały licówki. Mimo to, warto już dziś pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Obecność licówki nie zapobiega powstawaniu próchnicy. W związku z tym należy unikać spożywania kwaśnych warzyw i owoców, a także mocnej kawy i herbaty przez kilka dni bezpośrednio po zabiegu. Zawarte w owocach i napojach kwasy i substancje barwiące, mogą bowiem nie tylko wpłynąć na wygląd płytek, ale również osłabić ich trwałość. Co więcej, dbając o licówki, warto stosować płyny z fluorem do płukania ust. W ten sposób nie tylko wzmacniamy naturalne szkliwo, ale również chronimy licówki.

Koszt licówek porcelanowych

Ze względu na trwałość i naturalny wygląd, koszt ich założenia waha się między 2300, a 2900 zł za jeden ząb. W zamian za to pacjent otrzymuje śnieżnobiały, hollywoodzki uśmiech, który przy zachowaniu właściwych zasad higieny będzie mu towarzyszył przez wiele lat. Dodatkowo, coraz więcej gabinetów stomatologicznych ma w swojej ofercie możliwość zaprezentowania wizualizacji ostatecznych efektów zabiegu licowania zębów. W ten sposób pacjent ma szansę zobaczenia efektu „przed" i „po" jeszcze przed udaniem się na fotel dentystyczny. Opcja ta wydaje się szczególnie interesująca dla osób, które chciałyby cieszyć się nienagannym uśmiechem, a jednocześnie mają wątpliwości dotyczące tego, jak licówki wpłyną na ich wygląd.

Rozwój stomatologii estetycznej pozwala dziś na dobór licówek o naprawdę różnych kształtach i odcieniach. Dzięki temu pacjent zyskuje możliwość dostosowania licówek nie tylko do owalu i rysów swojej twarzy, ale również do sylwetki, a nawet osobowości. Wszystkie wspomniane udogodnienia powodują, że licówki porcelanowe mogą w prosty sposób stać się integralnym elementem wyglądu każdego z nas i w istotnym stopniu poprawić nasze samopoczucie.

Artykuł opracowany we współpracy z Warsaw Dental Center

Artykuł zewnętrzny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania