Magnetyczna stymulacja mózgu może pomóc rzucić palenie

palenie_d.jpg

Palacze chcący rzucić palenie papierosów stają w obliczu rosnącej liczby terapii, które mają pomóc im rzucić nałóg, począwszy od leków zastępujących nikotynę i terapii behawioralnej, po hipnozę, a nawet akupunkturę.

Teraz, nowe badania z USA sugerują inną opcję: leczenie zwane przezczaszkową stymulacją magnetyczną (ang. TMS) o wysokiej częstotliwości, które pobudza komórki nerwowe w mózgu

Xingbao Li wraz z kolegami z Medical University of South Carolina przedstawili swoje wyniki w czasopiśmie Biological Psychiatry w wydaniu z 15 kwietnia.

TMS jest nieinwazyjnym zabiegiem, który wykorzystuje pole magnetyczne do pobudzenia komórek nerwowych w mózgu przez zwoje umieszczone w pobliżu czoła. Okazało się, że pojedyncza 15-minutowa sesja rTMS skierowana na obszar mózgu zwany przedczołową korą, czasowo zmniejsza głód nikotynowy. Podczas TMS pacjent nie musi być uspakajany czy też poddany narkozie.

Głód nikotynowy powstaje po przez wpływ tej substancji na mózg, na ośrodki nagrody i na układ dopaminergiczny. Odstawienie nikotyny skutkuje zmniejszeniem się aktywności układu dopaminergicznego, który ściśle wiąże się z pragnieniem, nawrotem i dalszym stosowaniem nikotyny.

Naukowcy skierowali rTMS na lewą grzbietowo-boczną korę przedczołową (DLPFC), krytyczny region w mózgowym układzie nagrody.

Naukowcy zrekrutowali 16 osób uzależnionych od nikotyny i wykonali na nich dwa zabiegi w ciągu tygodnia. Każdy z uczestników palił 10 papierosów dziennie lub więcej, i żaden nie planował rzucenia palenia, kiedy zostali zwerbowani.

Naukowcy odkryli, że najbardziej zostało zmniejszone pragnienie tych, którzy palili najwięcej.

Redaktor Biological Psychiatry, John Krystal zauważył, że:
„Jednym z eleganckich aspektów tego badania jest to, że sugeruje, że określone manipulacje poszczególnych obwodów mózgu pomagają chronić palaczy oraz ewentualnie innych ludzi z nawracającymi uzależnieniami”

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania