Masz problem ze słuchem? Nie wiesz co robić dalej?

Aparaty słuchowe - zdjęcie partnera

Niedosłuch jest to choroba sklasyfikowana symbolem H.90. Problem ze słuchem maja osoby we wszystkich grupach wiekowych poczynając od dzieci , kończąc na osobach starszych. Według badań szacuje się , że w Polsce problem ze słuchem może dotyczyć około 7 mln osób w wieku senioralnym z czego jedynie 31 % ma zdiagnozowany ubytek słuchu, skala problemu kwalifikuje niedosłuch do kategorii chorób cywilizacyjnych.

Jakie są pierwsze objawy?

Najczęściej to rodzina pierwsza zauważa ,że bliska nam osoba zaczyna pogłaśniać radio, telewizor, trzeba kilkakrotnie powtarzać zdanie lub wyraz aby zrozumiała. Największy problem występuje w momencie kiedy pojawia się tło akustyczne (np. hałas).

Osoby młodsze zaczynają zauważać iż np. w pracy kolega mówi coś ale słowa zlewają nam się w jedną całość , wówczas zaczynamy tracić rozumienie lub kontekst zdania.

Co w takim wypadku robić?

Powinniśmy jak najszybciej udać się na badanie słuchu ,

aby nie czekać w kolejkach do laryngologa najlepiej skorzystać z gabinetu audioprotetycznego w naszej okolicy. Wiele takich punktów oferuje bezpłatne badanie słuchu gdzie wykwalifikowany protetyk po wykonaniu badania wytłumaczy co należy robić dalej.

Większości niedosłuchów nie da się leczyć , jedynie nosząc aparaty słuchowe możemy doprowadzić do spowolnienia postępowania ubytku poprawiając sobie i otoczeniu komfort życia. W ostatnich latach aparaty słuchowe bardzo się zmieniły, są znacznie mniejsze, bardziej komfortowe, nie piszczą, przy czym dźwięk jest czysty i wyrazisty a otaczający nas hałas tłumiony.

Wybierając gabinet protetyki słuchu powinniśmy zwrócić uwagę na kompetencje osoby pracującej. Na rynku jest wiele gabinetów sieciowych (gabinety dużych koncernów produkujących aparaty słuchowe) oraz mniejszych prowadzonych przez lokalnych protetyków słuchu i to do nich najlepiej skierować się z problemem. Dlaczego ? Duże sieci sprzedaży największy nacisk nakładają na wyrabianie limitów sprzedaży oraz oferowanie jak najdroższych produktów najczęściej jednej marki własnej, czyli tak naprawdę nie mamy możliwości porównania produktów w tym samym przedziale cenowym różnych producentów. Oczywiście sprzedawca będzie gwarantował iż jego aparaty słuchowe są najlepsze :) Ceny mogą być dodatkowo wyższe niż w punktach lokalnych.

Najbardziej znane marki aparatów słuchowych oferowanych na Polskim rynku to Phonak, Starkey Widex, Siemens, Audio Service, Oticon, Bernafon oraz Resound.

Do aparatów słuchowych częściowo dofinansowuje Narodowy Fundusz Zdrowia , ponadto osoby posiadające stopień niepełnosprawności lub grupę inwalidzką mogą dodatkowo starać się o dofinansowanie z PFRON-u oraz udział własny odliczyć w rocznym rozliczeniu podatkowym.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania