Mentolowe gorsze od normalnych?

Cigarettes - freerangestock.com

Dziś każdy palacz wie że papierosy są szkodliwe dla jego zdrowia. Nadal jednak pokutuje pogląd iż część z ich jest trochę mniej szkodliwa. Te lekkie, lighty lub mentolowe są powszechnie uznawane za bezpieczniejsze dla palącego mimo iż dawno już zostało stwierdzone że mają negatywny wpływ na płodność.

Teraz lekarze dodatkowo odkryli iż papierosy mentolowe nie tylko wywołują problemy z rozmnażaniem się lecz są również bardziej szkodliwe dla płuc niż te zwykłe. Rak płuc jest bardzo podstępną chorobę. Nie istnieją praktycznie możliwości przeprowadzenia przesiewowych badań, a objawy jakie on daje nie są objawami specyficznymi dla raka. zwykle jest kojarzony po prostu z samym faktem palenia – pojawia się kaszel, duszności, częste stany zapalne dróg oddechowych, odksztuszanie wydzieliny. Nie jest to niż na tyle poważnego aby skłonić palacza do wizyty u lekarza i poprosić o skierowania na bardziej szczegółowe badania. Do tej pory rak płuc jest najczęściej wykrywany u panów – stanowią oni większość pacjentów. Panie natomiast częściej cierpią na raka piersi. Rak piersi jest jednak od pewnego czasu stosunkowo szybko wykrywany dzięki zastosowaniu programów1) uświadamiających o niebezpieczeństwie choroby, programach profilaktycznych i poszerzeniu dostępności do badań specjalistycznych. Niestety wzrosła jednak w ostatnim czasie liczba kobiet które mają diagnozowanego raka płuc. Po raz pierwszy, w roku ubiegłym przekroczyła ona w statystykach liczbę ze zdiagnozowanym nowotworem piersi. Jak okazuje się – przyczyną tego mogą być metolowe papierosy. Kobiety częściej sięgają właśnie po ten typ papierosów niż mężczyźni. Wynika to nie tylko z poczucia estety lecz również z chęci ograniczenia nieco nieprzyjemnego zapachu jaki jest związany z paleniem. Nie jest to jednak najlepszy wybór jak się okazuje. Typowy chory na raka drobnokomórkowego, który stanowi najgroźniejszy typ nowotworu płuca, to właśnie dojrzała kobieta która paliła mentolowe papierosy. Taki obrazem jest prawdopodobnie wynikiem 2 czynników : są to słabsze papierosy i można nimi się głębiej zaciągać, zawarty w nich mentol, ułatwia przenikanie substancji rakotwórczych z dymu do drzewa oskrzelowego.

Lekarze alarmują aby każdy palacz zwracał uwagę na to czy stan jego dróg oddechowych nie ulega nagłym zmianom. Jeśli kaszel pojawia się w innych porach dnia niż zwykle, wydzielina zmienia kolor lub konsystencję – należy niezwłocznie udać się do lekarza. Obecnie nadal rak płuc jest bardzo rzadko wykrywany we wczesnym stadium, co niestety jest również przyczyną jego dużego żniwa zgonów z jego powodu.

Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania