Mikroorganizmy jelitowe wpływają na ryzyko zachorowania na raka jelita grubego

E. Coli Bacteria, by Victor Habbick/ www.freedigitalphotos.net

Naukowcy wiedzą już od jakiegoś czasu, że zapalenie wpływa na rozwój raka jelita grubego, ale teraz, nowe badania sugerują, że mikroorganizmy jelitowe mogą również odgrywać w tym pewną rolę.

Badacze w najnowszym internetowym wydaniu czasopisma mBio opisują, w jaki sposób przenieśli mikroorganizmy jelitowe myszy z nowotworami jelita grubego do myszy wolnych od mikroorganizmów, które w konsekwencji, jak się okazało również stały się podatne na nowotwory.

Ludzkie jelito jest siedliskiem dla trylionów bakterii, grzybów i innych małych organizmów - powszechnie nazywanych mikrobiomem jelita - który jest ważny dla zdrowego jelita.

Chociaż znamy czynniki ryzyka rozwoju raka jelita grubego, takie jak nadmierne spożywanie czerwonego mięsa, picie zbyt dużej ilości alkoholu i przewlekłe zapalenie jelit (takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego), pacjenci z rakiem jelita grubego również wykazują oznaki "dysbiozy" lub zmiany mikrobiomu ich jelita.

Jednak mimo, że jest coraz więcej dowodów na to, że zakłócenia w mikrobiomie jelita są silnie związane z rozwojem nowotworu jelita grubego, nie jest jasne, czy to faktycznie napędza nowotwór, czy z niego wynika.

Naukowcy sugerują, że ich odkrycia pokazują, że dysbioza daje początek nowotworowi jelita grubego:
"Stosując model myszy ze stymulowanym zapaleniem nowotworu okrężnicy pokazujemy, że istnieją dramatyczne, ciągłe zmiany w mikrobiomie podczas rozwoju guzów, które są bezpośrednio odpowiedzialne za rozwój nowotworu."

Źrodło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania