Mycie surowego kurczaka zwiększa ryzyko zatrucia pokarmowego

Meat - freerangestock.com

Mycie surowego kurczaka może prowadzić do potencjalnie niebezpiecznej formy zatrucia pokarmowego spowodowanej przez bakterie Campylobacter, które rozprzestrzeniają się na rękach, ubraniach, naczyniach do gotowania i powierzchniach roboczych, po tym jak rozchlapiemy krople wody z surowego mięsa. Teraz, Food Standards Agency w Wielkiej Brytanii nakłania ludzi do zaprzestania mycia surowego kurczaka w celu zmniejszenia liczby osób chorujących z powodu Campylobacter, szacowanej na 280 tys. osób rocznie.

Catherine Brown, dyrektor wykonawcza FSA* powiadomiła, że z badań wynika, że - zgodnie z zaleceniami bezpieczeństwa żywności- większość ludzi zachowuje ostrożność i myje ręce po dotknięciu surowego kurczaka i upewnia się, że jest dokładnie ugotowany. Ale także pokazują, że mycie surowego kurczaka jest powszechną praktyką, co nie jest zalecane.

Wyjaśnia: "To jest powód dla którego wzywamy ludzi do zaprzestania mycia surowego kurczaka, a także do podniesienia świadomości ryzyka wynikającego z zarażenia Campylobacter, jako rezultatu zanieczyszczenia krzyżowego".

Brown mówi, że kampania obejmuje nie tylko podniesienie świadomości społecznej na temat zagrożeń i tego jak ich unikać, ale także współpracuje z rolnikami i producentami w celu zredukowania występowania infekcji u brojlerów i zanieczyszczeń u ubitych ptaków.

Bakteria Camylobacter powoduje chorobę zakaźną zwaną kampylobakteriozą, która prowadzi do biegunki (czasem krawej, z nudnościami i wymiotami), bólów brzucha, skurczy i gorączki, które trawją od 2-5 dni od ekspozycji na czynnik chorobowy. Niektóre osoby nie odczuwają żadnych objawów.

U osób ze słabym układem odpornościowym, bakterie mogą przedostać się do krwiobiegu i spowodować poważne zakażenie zagrażające życiu. Najbardziej zagrożonymi osobami są dzieci do lat 5 i starsi ludzie.

*Food Standards Agency- Agencja Ds. Standardów i Żywności

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania