Mydło antybakteryjne powiązane z rakiem i włókinieniem wątroby

mycie rąk, by Feelart/www.freedigitalphotos.net

Mycie rąk, czy włosów nie znajduje się na szczycie listy działań, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, nawet przeciwnie uważa się, że ich higiena jest bardzo ważna dla zdrowia. Jednak nowe badanie przeprowadzone na myszach, sugeruje, że długotrwałe narażenie na związek przeciwbakteryjny powszechnie spotykany w mydłach w płynie, szamponach i innych produktach do higieny osobistej- triklosan- może powodować raka oraz włóknienie wątroby.

Zespół badawczy- kierowany przez prof Robert'a H. Tukeya z University of California-San Diego oraz prof. Bruce'a D. Hammock'a z University of California-Davis- opublikował wyniki swoich badań na łamach czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences.

Triklosan jest dodawany do wielu produktów konsumpcyjnych w celu spowolnienia lub zapobiegania wzrostowi bakterii, grzybów i pleśni. Najczęściej zawierają go antybakteryjne szampony i mydła w płynie, można go także znaleźć w paście do zębów, dezodorantach i różnych kosmetykach. Triklosan jest również stosowany jako środek konserwujący obuwie, odzież, hermetyki i różne produkty gospodarstwa domowego. Wykorzystuje się go w higienie szpitalnej.

Poprzednie badania sugerowały, że triklosan może być szkodliwy dla zdrowia. Niektóre badania twierdzą, że jest środkiem sprzyjającym występowaniu oporności bakterii, podczas gdy inne badania sugerują, że zmienia regulację hormonalną u myszy.

Agencja Food and Drug Administration (FDA) stwierdziła, że nie ma wystarczających dowodów na to, że triklosan jest niebezpieczny dla ludzi, ale badania wskazujące na możliwość zagrożenia dla zdrowia nakazują dalszej weryfikacji.

Teraz FDA, otrzymała kolejne badanie do rozważenia, po tym jak prof Tukey, prof Hammock wraz z ich zespołem stwierdzili, że triklosan okazał się toksyczny dla myszy, poprzez mechanizm, który również dotyczy ludzi.

Triklosan może zakłócać działanie białka odpowiedzialnego za oczyszczanie organizmu z obcych substancji chemicznych

Zespół naraził grupę myszy na działanie triklosanu przez okres 6 miesięcy- równowartość 18 lat u ludzi- i porównał zdrowie tych myszy z grupą myszy, które nie zostały narażone na działanie tego środka.

Wyniki analizy pokazały, że myszy narażone na triklosan posiadały znacznie gorsze zdrowie wątroby i jej funkcje w porównaniu do tych myszy, które nie były wystawione na działanie środka. Co więcej, 'narażone myszy' były bardziej podatne na rozwój nowotworu w wątrobie, oraz ich guzy były znacznie większe od tych, które występowały u 'nienarażonych myszy'.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania