Mydło... czy używasz go właściwie?

mycie rąk, by Feelart/www.freedigitalphotos.net

Specjalista, Rolf Halden z Arizona State University, którego artykuł został opublikowany na łamach czasopisma Environmental Science & Technology, twierdzi, że mydła antybakteryjne używane w domu, nie przynoszą zbyt wielu korzyści, ponieważ są prawdopodobnie źle używane.

Produkty antybakteryjne zawierają takie składniki jak triklosan i triklokarben, ich sprzedaż w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła bardzo gwałtownie. Z artykułu Haldena wynika, że ponad 2 tys. takich produktów (mydła, detergenty, ubrania, pasty do zębów, czy też smoczki dla niemowląt) było na amerykańskim rynku w 2014 r.

Badacz poinformował, że konsekwencją stosowania tych środków jest obecność wykrywalnych ilości triklosanu w moczu ok. 75% Amerykanów. Zdaniem naukowca nie ma wielu dowodów na to, że stosowanie tych środków antybakteryjnych jest lepsze dla całej populacji, od zwykłego mydła, ponieważ ludzie używają tych produktów niewłaściwie, tzn. aby zwalczać zarazki, należy myć ręce antybakteryjnymi produktami przez 20-30 sekund, a jak pokazują badania ludzie robią to średnio przez 6 sekund.

Stosowanie tych produktów może nie przynosić korzyści też z tego względu, że niektóre bakterie potrafią przystosować się do nich, a wynikiem tej adaptacji może być zwiększenie ich odporności na antybiotyki, które stosuje się w leczeniu infekcji. Ponadto niektóre badania mówią, że składniki antybakteryjne mogą mieć wpływ na gospodarkę hormonalną.

Specjalista Rolf Halden podkreśla, że regulacje zapobiegające lekkomyślnemu stosowaniu produktów antybakteryjnych są konieczne.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania