Na choroby cywilizacyjne – kora brzozy?

Biały barwnik który występuje w korze brzozy zwany betuliną , ma właściwości obniżające poziom cholesterolu, zapobiega otyłości i zwiększa wrażliwość na insulinę. Ważnym jest iż w tętnicach myszy w których planie żywieniowym została uwzględniona betulina, nie nastąpił rozwój blaszek miażdżycowych. W powyższy sposób zostało udowodnione że związek który wcześniej słynął z białego zabarwiania drzew również doskonale nadaje się do zapobiegania wielu chorobom cywilizacyjnym m.in. cukrzycy.

Betulina ma na swoim celowniku białka wiążące sekwencje odpowiedzi na sterole czyli lipogenne czynniki transkrypcyjne odgrywające duża i istotną rolę w aktywowaniu ekspresji genów zaangażowanych w biosyntezę cholesterolu, kwasów tłuszczowych i trójglicerydów. Podczas eksperymentu Bao-Liand Song z Szanghajskiego Instytutu Nauk Biologicznych i jego zespół poszukiwał związku chemicznego który bezpośrednio oddziałuje na SREBP. W trackie badań okazało się iż betulina ma właściwości obniżające aktywność genów włączonych przez SREBP przy okazji obniżając w komórkach poziom lipidów. Naukowcy podzielili laboratoryjnej myszy na 3 grupy. Wszystkie dostawały obfite w tłuszcz i kalorie posiłki lecz pzez pierwsze 6 tygodni w diecie pierwszej grupy została uwzględniona betulina, druga otrzymywała lek który obniża poziom cholesterolu – lowastatynę, natomiast trzecia grupa otrzymywała sól fizjologiczną. Jak się okazało w porównaniu do placebo lowastatyna i betulina, mimo że miały różne sposoby działania, doprowadziły do mniejszego przyrostu na wadze zwierząt przebywających na niezdrowej diecie. Lek ograniczał ilość lipidów wychwytywanych z pokarmu, a dzięki działaniu betuliny zwierzęta miały możliwość spalania większej ilości kalorii. Naukowcy zachęceni wynikami dalej drążyli temat, po czym ustalili że betulina ma zdolność obniżania poziomu lipidów we krwi, wątrobie i adipocytach tkanki tłuszczowej. Pod jej wpływem gryzonie stawały się bardziej wrażliwe na insulinę co skutkowało ograniczeniem rozwoju cukrzycy typu 2., a myszy chorujące na miażdżycę dzięki barwnikowi i lowastatynie miały mniej zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych.

W wielu przypadkach betulina lepiej radzi sobie od konwencjonalnego leku, jest również łatwiej dostępna i już stanowi substancję prekursorową w produkcji innych leków. Mimo że uznawana jest za mało toksyczna należy to specjalistycznie i laboratoryjnie potwierdzić.

Źródło: medigo.pl

na miażdżycę i

na miażdżycę i cholesterol, a co za tym idzie i nadcisnienie bardzo dobry jest taki preparat proargi 9 plus od synergy.pl
polecam

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania