Na czym polega i kiedy należy wykonać badanie usg stawów biodrowych u niemowląt?

Dziecięce stopy - zdjęcie partnera

Badanie stawów bioderkowych u niemowląt przeprowadza się rutynowo w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości, takich jak dysplazja. Specjalista wykonuje się je przy użyciu usg. Badanie to jest w pełni bezpieczne oraz bezbolesne dla maluszka. Gdzie oraz kiedy najlepiej je wykonać i dlaczego jest tak ważne? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.

Usg bioderek dziecka – na czym polega?

Usg stawów dziecka to badanie obrazowe, podczas którego lekarz ortopeda wykorzystuje sprzęt zwany ultrasonografem, składający się w dużym uproszczeniu z głowicy USG oraz monitora. Po uprzednim posmarowaniu głowicy specjalistycznym żelem ułatwiającym poślizg na skórze, lekarz przykłada aparat w okolice stawu biodrowego dziecka i przesuwa nim uwzględniając różne kąty. Dzięki temu na monitorze jest w stanie uzyskać dokładny obraz diagnozowanego stawu. W trakcie badania ortopeda może także celowo poruszać  w określony sposób stawem dziecka, co określane jest mianem dynamicznego badania bioder.  

Kiedy należy wykonać usg stawów biodrowych niemowlaka?

Pierwsze badanie usg stawów biodrowych u niemowląt należy wykonać w określonym przedziale czasowym. Najlepiej, aby był to 6. tydzień życia niemowlęcia, choć oczywiście można je wykonać także nieco później, jednak nie dalej niż do 12. tygodnia życia. Kolejne badanie wskazane jest natomiast w 3. miesiącu od narodzin dziecka. Jeśli w trakcie pierwszej wizyty lekarz stwierdzi jakieś nieprawidłowości, może zlecić dodatkowe, kontrolne usg bioderek dziecka po ok. 6 tygodniach. Badanie warto przeprowadzić także wówczas, gdy dziecko zacznie już chodzić, nawet jeśli podczas wcześniejszych wizyt ortopeda nie stwierdził w obrazie usg nic niepokojącego. Ma to związek z faktem, że kiedy dziecko intensywnie rośnie kondycja stawów może się zmieniać i niekiedy niekorzystne zmiany w niektórych przypadkach zachodzą właśnie w okresie rozpoczęcia chodzenia.

Usg bioderek – Poznań

Ponieważ wielu świeżo upieczonych rodziców poszukuje miejsca, w którym wykonają usg bioderek w Poznaniu, warto odpowiedzieć na to pytanie. Otóż w sercu Wielkopolski znajduje się wiele ośrodków i przychodni, które świadczą tego rodzaju badania. Jedną z chętniej wybieranych poradni preluksacyjnych w Poznaniu jest ta znajdująca się w Centrum Medycznym Neomedica. Badaniem usg stawów biodrowych zajmuje się tam kilku lekarzy specjalistów z dziedziny ortopedii. Szczegółowe informacje na temat wizyty znajdziesz pod adresem Neomedica.pl/usg-bioderek-Poznań Aby umówić się w dogodnym terminie na wizytę w Neomedica wystarczy skontaktować się z placówką telefonicznie lub dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie. Centrum Medyczne Neomedica znajduje się blisko bezpośredniego centrum Poznania i dysponuje wygodnym parkingiem.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania