Najczęstsze przyczyny pękania tętniaków mózgu – wypowiedzi naukowców.

Human_brain_in_a_vat.jpg

Umiłowanie do picia kawy, fizyczny wysiłek, uderzenia w nos, stosunek seksualny czy tez mocne parcie na stolec – to tylko część z najczęściej wymienianych przez specjalistów czynników które SA przyczyną pękania tętniaka mózgu – czytamy „Stroke”.

Tętniaki są patologiami charakteryzującymi się jako rozszerzenia tętnic czyli naczyń które dostarczają do tkanek krew bogata w tlen prosto z serca. Maja one kształt worka lub tez wrzeciona. Najczęstszymi miejscami gdzie się pojawiają to rozgałęzienia tętnicy, i tworzą się pod wpływem działania ciśnienia krwi na uszkodzoną bądź osłabiona ścianę naczynia. Tętniaki mogą się powiększać a następnie pękać co powoduje krwotoki, które w przypadku aorty brzusznej bądź m mózgu SA groźbą śmierci. Pęknięcie tętniaka mózgu jest źródłem krwotoku podpajęczynówkowego który uciska na tkankę mózgu u jego podstawy. Zespół naukowców z uniwersytetu w Utrechcie na podstawie analizy ankiet które zostały wypełnione przez pacjentów z krwotokiem podpajęczynówkowy, - 3 tygodnie po jego wystąpieniu – wyciągnęli 8 głównych czynników które mogą powodować i sprzyjać pękaniu tętniaków wewnątrz czaszki. Tego rodzaju tętniaki są w czaszkach ludzi stanowiących około 2% całej populacji, jednak tylko niewiele jest przypadków gdy tętniak pęka. Pęknięciu sprzyja nadciśnienie, zaawansowany wiek i bycie kobieta lecz to nie wszystko. Najczęstszymi czynnikami które SA przyczyna pęknięcia to picie kawy, energiczne ćwiczenia, uderzenia w nos, seksualne stosunku, mocne parcie na stolec, picie napojów z kofeina, omyty kiedy osoba zostaje zaskoczona, przestraszona bądź jest pod wpływem silnego gniewu lub stresu.

Zdaniem specjalistów wszystkie wyżej wymienione czynniki są przyczyną nagłych i krótkotrwałych skoków ciśnienia tętniczego co powoduje pęknięcie tętniaka. Osoby jednak które maja go zdiagnozowanego nie musza całkowicie rezygnować z wysiłku fizycznego gdyż właśnie on pozwalana na obniżenie ryzyka wielu innych chorób związanych z układem krążenia. Należy ograniczyć spożycie kawy i zapobiegać odpowiednią dietą zaparciom lub stosować środki przeczyszczające. Mimo iż ryzyko pęknięcia wzrasta również po spożyciu alkoholu, to ciśnienie jednak szybko wraca do omy. Mało osób z tą choroba ma jakiekolwiek objawy czy ostrzegawcze dolegliwości przed pęknięciem tętniaka lecz coraz częściej jest on w miarę wcześnie wykrywany za pomocą badania rezonansem magnetycznym.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania