Najpowszechniejsze rodzaje alergii

Alergia - zdjęcie partnera

Alergia jest niezwykle uporczywym problemem, z którym mierzą się miliony osób. Ma ona wiele objawów, które dla człowieka są czymś bardzo uciążliwym. Czym konkretnie jest alergia? Można powiedzieć, że jest to patologiczna reakcja organizmu, którą wytwarza ze względu na kontakt z alergenem. Alergeny są substancjami, które na ogół nie są szkodliwe, jednak organizm odbiera je jako niebezpieczne, więc zaczyna się przed nimi bronić, tworząc przy tym przeciwciała. W obecnych czasach coraz więcej ludzi się z nimi mierzy, każdego roku uczula się na inne rzeczy. Nie ma jednak tylko jednego rodzaju alergii, jest ich znacznie więcej, jednak jedne występują znacznie częściej od innych. Jakie są rodzaje alergii, z którymi człowiek spotyka się najczęściej?

Alergia kontaktowa

Jedną z alergii, z którymi najczęściej można się spotkać jest właśnie alergia kontaktowa. Dla jednych jest bardziej uciążliwa, dla innych mniej. Zdarza się, że jedynym objawem po kontakcie z alergenem jest po prostu swędzenie skóry w tym miejscu, które miało z nim styczność. Są jednak osoby u których może się to wiązać z rozległymi zmianami skórnymi, które wymagają leczenie zarówno u dermatologa, jak i na alergologii Warszawa. Substancjami, które uczulają najczęściej są chrom oraz nikiel wykorzystywane do produkcji biżuterii, przy sprzączkach czy też guzikach, czyli rzeczach, z którymi każdy człowiek ma do czynienia na co dzień. Dodatkowo można je znaleźć w tuszu tatuażowym. Alergię kontaktową najczęściej leczy się eliminując alergen oraz stosując odpowiednią pielęgnację, emolienty.

Alergia pokarmowa

Ten rodzaj alergii jest dla ludzi bardzo mylący. Często zdarza się, że osoby podejrzewają możliwość jej występowania u siebie, podczas gdy tak naprawdę dotyka ona niedużą część ludzkości. Jeśli chodzi o dzieci, najczęściej są one uczulone na nabiał, natomiast w przypadku dorosłych, najczęstszym alergenem są orzechy, cytrusy czy też ryby i owoce morza. Objawy alergii pokarmowych mogą być bardzo różne, najczęściej jednak spotkać się można z problemami z układem pokarmowym. W niektórych przypadkach może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Jej leczenie opiera się głównie na wyeliminowaniu z diety alergenów.

Alergia wziewna

Alergia wziewna jest bardzo częstym rodzajem alergii, na którą mogą cierpieć osoby dorosłe oraz dzieci. Najczęstszymi alergenami są tutaj roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt czy też pyłki. Dla alergików cierpiących na alergię wziewną objawy są bardzo uciążliwe. Można tu mówić przede wszystkim o przewlekłym katarze, zmęczeniu, problemach z koncentracją, uporczywym świądzie oraz łzawieniu oczu. W zależności od alergenu objawy można odczuwać nawet przez cały rok. Ma to miejsce właśnie w przypadku roztoczy kurzu domowego oraz sierści zwierząt. Alergia na pyłki jest zazwyczaj problemem sezonowym. Leczenie alergii wziewnej to przede wszystkim proces odczulania oraz stosowanie leków, które będą zapobiegać występowaniu objawów.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania