Najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się zakwasów

Kobieta na bieżni - zdjęcie partnera

Jeśli jesteś nowy w świecie fitness, możesz nie wiedzieć o zakwasach mięśniowych, które nękają sportowców i ćwiczących na całym świecie. Zakwasy sprawiają, że Twoje mięśnie stają się kruche i zmęczone, a w ciężkich przypadkach mogą spowodować dłuższą przerwę od siłowni. Naukowcy od dziesięcioleci badają to zjawisko, ale nadal nie rozumieją dokładnie, dlaczego tak się dzieje. Prawie każdy, kto angażuje się w jakąkolwiek aktywność fizyczną, w pewnym momencie doświadczy zakwasów. W związku z tym przedstawiamy, jakie są sposoby na zakwasy oraz jak szybko pozbyć się zakwasów.

Czym właściwie są zakwasy mięśniowe?

Zakwasy to ból mięśni, który pojawia się po aktywności fizycznej. Często nazywa się to „gorączką mięśniową”, ponieważ, w zależności od nasilenia, Twoje mięśnie mogą czuć się słabe i obolałe. Najczęstsze objawy zakwasów mięśniowych to:

 • Ból i tkliwość mięśni,
 • Ograniczony zakres ruchu,
 • Sztywność,
 • Obrzęk,
 • Osłabienie mięśni,
 • Zmęczenie mięśni lub całego ciała.

Pamiętaj, aby nie mylić zakwasów z ostrą bolesnością mięśni, która jest uczuciem pieczenia i „pompowania” podczas ćwiczeń na siłowni. Ostra bolesność mięśni występuje z powodu nagromadzenia kwasu mlekowego i zwykle ustępuje, gdy przestajesz ćwiczyć.

Na pytanie, jak szybko pozbyć się zakwasów znają odpowiedź profesjonalni sportowcy, którzy spotykają się z tym zjawiskiem bardzo często po przerwie od treningów. Muszą oni sobie z tym radzić, podobnie jak Ty podczas analizowania spotkań w różnych dyscyplinach. Jeśli nie mieszkasz w Polsce, masz szansę grać w wielu zagranicznych, legalnych serwisach. Jednym z nich jest betclic, który oprócz zakładów sportowych udostępnia również kasyno, sporty wirtualne i gry karciane, więcej szczegółów znajdziesz na stronie zawodtyper.pl/kod-promocyjny-betclic.

Jak długo trwa opóźniona bolesność mięśni (DOMS)?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, jak długo zakwasy mogą się utrzymywać. Objawy DOMS zwykle pojawiają się, co najmniej 12 godzin po treningu, ale przeważnie dzień później. Ból osiąga szczyt od dwóch do trzech dni po treningu, a następnie zaczyna ustępować. Nawet tydzień po treningu wywołującym zakwasy możesz czuć się napięty lub lekko obolały.

Jak szybko pozbyć się zakwasów?

Według naukowców nie da się leczyć zakwasów mięśniowych. Jak dotąd nie wynaleziono skutecznego leku, który szybko niwelowałby ten proces. Jedynym sposobem na zakwasy jest czas. Możesz jednak złagodzić ból, gdy masz do czynienia z opóźnioną bolesnością mięśni. Aby szybko pozbyć się zakwasów, możesz spróbować:

 • Krioterapii całego ciała lub kąpieli lodowej,
 • Miejscowego środka przeciwbólowego,
 • Walcowania pianką,
 • Terapii uderzeniowej,
 • Terapii uciskowej,
 • Ciepłej kąpieli lub okładu,
 • Masażu.

Czy możesz zapobiec zakwasom mięśni?

Raczej nie jesteś w stanie całkowicie uniknąć zjawiska zakwasów, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć lub stosujesz program ćwiczeń, który obejmuje ciągłe zwiększanie intensywności. Możesz jednak podjąć kilka sposobów na zakwasy w celu zmniejszenia bólu, a należą do nich:

 • Rozgrzewka przed treningiem – przygotowuje organizm na intensywny bodziec treningowy,
 • Ochłodzenie się po treningu – pomaga ciału wrócić do stanu spoczynku, ochładzając się ruchami o niskiej intensywności (chodzenie, jazda na rowerze, pływanie) i rozciąganiem. Rozciąganie się zapobiega zakwasom i pomaga w zachowaniu mobilności i elastyczności,
 • Technika regeneracji – masaż, krioterapia, terapia uciskowa i inne techniki regeneracji to dobre sposoby na zakwasy działające najlepiej, jeśli są stosowane bezpośrednio po treningu,
 • Mądre podchodzenie do intensywności – powoli wybieraj treningi, aby budować siłę i wytrzymałość, jednocześnie zmniejszając prawdopodobieństwo przepracowania mięśni.

Czy trzeba odpoczywać, jeśli ma się zakwasy?

Niekoniecznie. W rzeczywistości nic nie może pogorszyć bólu mięśni, ponieważ siedzący tryb życia nie zachęca do przepływu krwi. Dobrym rozwiązaniem jest unikanie ćwiczeń o wysokiej intensywności lub treningu siłowego. Jeśli boli cię tylko jeden obszar – powiedzmy nogi – możesz bez problemu ćwiczyć górną część ciała. Wielu kulturystów i sportowców podnoszących ciężary wykorzystuje podziały grup mięśni, aby móc kontynuować trening, nawet gdy niektóre mięśnie są obolałe.

Czy zakwasy oznaczają dobrze przeprowadzony trening?

Ponownie na to pytanie nie ma jasnej odpowiedzi. Wiele osób kojarzy zakwasy mięśni z przyrostem sprawności, ale nie zawsze tak jest. To prawda, że bolesność oznacza, że Twoje ciało przystosowuje się do nowego bodźca (większa ilość powtórzeń i ciężar), ale DOMS może także powstać w odpowiedzi na zupełnie nowy ruch lub czynność jak np. wspinaczka skałkowa, pływanie, skakanie itp.

Inny rodzaj bolesności mięśni

Jak szybko pozbyć się zakwasów to porada, która nie sprawdza się w innym rodzaju bólu. Do takiego należą mięśniowo-powięziowe punkty spustowe – inaczej węzły mięśniowe – są wrażliwymi punktami w tkance miękkiej. Naukowcy nie rozumieją prawdziwej genezy punktów spustowych, ale najczęstsze wyjaśnienie opisuje je jako małe obszary mocno napiętych mięśni, które nie mają wystarczającego przepływu krwi. Punkty te mogą pojawić się po intensywnych ćwiczeniach i utrzymują się dłużej, powodując irytujące, uporczywe bóle, jeśli nie zostaną rozwiązane.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

 • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania