Nauka w stresie jest mniej efektywna

stres1.jpeg

Psycholog dr Lars Schwabe i profesor Oliver Wolf przeprowadzili ciekawe badanie dotyczące tematyki aktywności różnych części mózgu u osób będących w stresie. Naukowcy z Ruhr-Universitat Bochum przyjrzeli się głównie zagadnieniu uczenia się pod wpływem stresu.

Odkryli oni, że osoby niezestresowane uczą się w sposób bardziej świadomy, niż osoby zestresowane. Te z kolei bardziej polegają na instynkcie. Przeprowadzone badanie dowiodło, że stres ma znaczny wpływ na to, które obszary mózgu są wykorzystywane podczas nauki. W badaniu naukowców wzięło udział 59 osób. Podzielono ich na dwie grupy.

Pierwszą z nich poddano działaniu stresującym czynnikom. Analiza hormonów pokazała, że operacja się udała i uczestnicy się zestresowali. Obu grupom osób dano do rozwiązania różne testy wymagające wcześniejszego zapamiętania różnych informacji. Okazało się, że osoby zrelaksowane dużo łatwiej uczyły się i kojarzyły fakty, niż osoby podenerwowane. Dr Lars Schwebe tłumaczy dlaczego tak się dzieje „Stres wchodzi w konflikt ze świadomościa i celowym uczeniem się, zależnym od (…) dlatego mózg angażuje inne środki. W przypadku stresu to prążkowie kontroluje zachowania i funkcje uczenia się zostają zachowane”.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania