Naukowcy stworzyli sztuczną skórę z komórek macierzystych

ogień, by khunaspix/www.freedigitalphotos.net

Naukowcy opracowali przełomową technikę hodowli sztucznej skóry - przy użyciu komórek macierzystych pobranych z pępowiny. Naukowcy twierdzą, że ta nowa metoda oznacza, że pacjenci z poważnymi oparzeniami będą mogli korzystać z szybszego przeszczepu skóry, jako że sztuczna skóra może być przechowywana i używana wtedy kiedy jest potrzebna.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2008 roku w USA było około 410.000 poparzeń, z czego około 40.000 wymagało hospitalizacji.

Pacjenci z poważnymi oparzeniami mogą potrzebować przeszczepów skóry. Obecnie mogą korzystać z techniki, dzięki której można hodować skórę w laboratorium z ich własnych komórek. Ale badacze zauważają, że ten proces może trwać tygodnie.

Autor badania, Antonio Campos, profesor histologii na Uniwersytecie w Granadzie w Hiszpanii mówi:
"Tworzenie tego nowego rodzaju skóry przy użyciu komórek macierzystych, która może być przechowywana w banku tkanek, oznacza, że ​​może być ona natychmiast wykorzystana, kiedy urazy są powodowane i spowodowałoby to zastosowanie sztucznej skóry wiele tygodni naprzód."

Do stworzenia nowej techniki, której detale zostały opisane i opublikowane w czasopiśmie Stem Cells Translational Medicine, naukowcy wykorzystali mezenchymalne komórki macierzyste wyizolowane z galarety Whartona (ang. Wharton's jelly) ludzkiej pępowiny.

Badacze zauważają, że komórki macierzyste są "doskonałymi kandydatami" dla inżynierii tkankowej z powodu ich "możliwości proliferacji i różnicowania", ale aż do tej pory ich potencjał włączania się do komórek nabłonka nie został zbadany.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania