Niektóre statyny mogą upośledzić pamięć

human brain, digitalart / www.freedigitalpfotos.net

Nowe badania sugerują, że niektóre statyny mogą powodować zaburzenia pamięci. Zespół kierowany przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu w Wielkiej Brytanii testował na szczurach, dwa powszechnie przepisywane leki statynowe i odkryli, że jeden z nich zmniejsza wydajność działania i rozpoznawania pamięci.

Naukowcy poinformowali o swoich ustaleniach w ostatnim internetowym wydaniu czasopisma PLOS ONE.

Statyny są lekami, które obniżają poziom lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) lub poziom "złego" cholesterolu we krwi, są przyjmowane przez miliony ludzi na całym świecie.

Cholesterol jest zakresem istotnych substancji tłuszczowych, których potrzebują wszystkie komórki ciała, aby działać poprawnie. Jest również składnikiem do produkcji innych ważnych substancji.

Jednak zbyt duże ilości cholesterolu we krwi mogą prowadzić do narastania w tętnicach złogów tłuszczowych, co podnosi ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak choroba wieńcowa serca, dusznica bolesna (i zawał serca) i udar.

Statyny działają przez zmniejszanie ilości cholesterolu wytwarzanego przez komórki, co zmusza je do uzyskania zasilenia z krwioobiegu, w ten sposób obniża się ilość cholesterolu krążącego w tętnicach.

Są one przepisane ściśle określonym zdrowym osobom z grupy wysokiego ryzyka choroby serca, a także w celu zapobieżenie przyszłym problemom, ludzi po zawale serca lub udarze mózgu, lub osób, które mają niedokrwienie kończyn dolnych.

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania