Nowe fakty na temat spożywania alkoholu w trakcie ciąży

wino.jpg

Już od wielu lat wiadomo, że spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży ma zły wpływ na płód. Przeprowadzone ostatnio badanie pokazuje, że alkohol powoduje nieodwracalne zmiany w strukturze mózgu płodu oraz w metabolizmie. Wyniki badań naukowców zostały przedstawione na dorocznym spotkaniu Radiological Society of North America (RSNA).

Zaobserwowane zmiany można było zobaczyć za pomocą różnych technik obrazowania. Do dziś wiadomo było, że alkohol ma wpływ na rozwój chorób psychicznych, a także na rozwój fizyczny organizmu. Jest to tak zwany alkoholowy syndrom płodowy. To dzięki postępowi w badaniach przy użyciu MRI (rezonans magnetyczny) coraz lepiej można przyjrzeć się mózgom dzieci, których matki nie trwały w trzeźwości w okresie ciąży. Dzięki temu już dziś jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć efekty działania alkoholu.

Całe badanie objęło 200 dzieci, których matki narażały je na działanie alkoholu w czasie ciąży, oraz 30 dzieci, których matki wogóle nie piły podczas ciąży. MRI zostało wykorzystane w celu określenia wielkości i kształtu ciała modzelowatego - włókien nerwowych łączących prawą i lewą półkulę mózgu. Wiadomo, że alkohol może być przyczyną jego upośledzenia lub całkowitego zaniku.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania