Nowy bezinwazyjny sposób na odczytanie DNA płodu.

baby smile www.FreeDigitalPhotos.net.

Najnowsze odkrycie amerykańskich naukowców pozwoliło na sprawdzenie obciążenia genetycznego u 18 tygodniowego płodu, nie zagrażając mu. Wyniki badań przeprowadzonych przez amerykańskich uczonych podał „New York Times”.

Naukowcy z University of Washington aby odtworzyć genom wykorzystali do tego celu specjalne metody obliczeń i nową metodę sekwencjonowania DNA. Pobrano próbkę krwi od matki będącej w 18 tygodniu ciąży a także ślinę ojca. Próbki te posłużyły do wykonania precyzyjnej mapy DNA dziecka. Otrzymane wyniki porównano z wynikami testów przeprowadzonymi już po urodzeniu dziecka. Pokrywały się one w 98 %.

Naukowcy odkryli tym sposobem 39 z 44 spontanicznych mutacji u dziecka. Takiego wyniku nie można uzyskać inną nieinwazyjną metodą. Badanie powtórzono z matką we wcześniejszym etapie ciąży.

Metoda ta jest obecnie bardzo kosztowna, obecnie szacuje się jej koszt na 20 – 50 tys. Jest to bardzo wysoka kwota zważywszy na fakt, ze wyniki nie są w 100% dokładne. Przyjmuje się jednak, że w ciągu 3 – 5 lat zarówno dokładność jak i jej dostępność będzie wyższa.

New York Times zauważa dodatkowo, że zwiększenie dostępności tej metody może powodować trudne dylematy etyczne. Może również wzrosnąć liczba aborcji.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania