Nowy mechanizm stresu odkryty przez Polaków.

Human_brain_in_a_vat.jpg

Międzynarodowa grupa naukowców pod kierownictwem Polaków dokonała odkrycia zachodzącego w mózgu mechanizmu który powoduje pojawienie się leku wywołanego stresem. Wyniki badań zostały opublikowane w „Nature” – mówi współautor badań prof. Ryszard Przewłocki.

Odkrycie zostało dokonane przez zespół kierowany przez doktora Roberta Pawlaka z Uniwersytetu w Leicester w Anglii. Współautorami nowatorskiej pracy byli prof. Ryszard Przewłocki z Zakładu Neurofarmakologii Molekularnej Instytutu Farmakologii PAN i prof. Sadao Shiosaa z Instytutu Nauki i Technologii w Narze (Japonia). Wyjaśniali oni iż do zapoczątkowania wywołanych stresem zmian w neuroplastyce neuronów i pojawieniu się przebudowanych połączeń nerwowych w mózgu niezbędne jest białko nazywane neuropsyną. Jest ona wynikiem reakcji na stres w jądrze migdałowatym czyli emocjonalnym ośrodku mózgu. Badania nad mechanizmem powstawania leku były prowadzone przez 3 lata. W trakcie badan naukowcy zbadali m.in. wpływ wywołanych stresem zmian molekularnych w jądrze migdałowatym na zachowanie myszy. Naukowcy również pokazali iż usunięcie z neuronów neuropsyny lub tez jej partnerów molekularnych jest przyczyną zablokowania neuronalnego mechanizmu powstawania lęku. Naukowcy są w pełni zafascynowani własnym odkryciem gdyż wiedza iż badania na myszach są w 100% odpowiednikami badań na ludziach – szlaki działania neuropsyny są takie same u gryzoni jak i u ludzki. Mogą one pełnić podobna rolę u ludzi co u zwierząt należy to jeszcze potwierdzić kolejnymi badaniami tak aby móc ocenić możliwości potencjalnej terapii wywołanych stresem zachowań.

Zdaniem naukowców wyniki badan opublikowanych w naukowej prasie pozwalają snuć przypuszczenia iż neuropsyna może być celem nowej terapii przeciwstresowej. Badania te stwarzają nadzieję na rozwój nowoczesnego trybu leczenia i że przyczynią się one do zapobiegania wywołanych stresem zaburzeń neuropsychaitrychcznych. Jak podkreślają istnieją przecież indywidualne różnice w podatności osoby na stres a nadmiar tego stresu jest coraz częściej przyczyną wielu psychiatrycznych chorób. Mimo iż większość z nas doświadcza traumatycznych przeżyć to tyko część z nas zapada na takie schorzenia jak depresja, zespół stresu pourazowego lub też pojawiać się zaczynają zaburzenia lękowe – różne fobie, zespoły paniki czy uogólnione lęki. Według naukowców sposób funkcjonowania neuropsyny może chociażby w części być odpowiedzialnym za wytypowanie tych schorzeń.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania