Odmładzanie twarzy - kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia czy botoks?

Wolumetria twarzy - zdjęcie partnera

Z roku na rok rośnie popularność nieinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej, które pozostawiają na skórze jedynie mikroskopijne ślady nakłuć, a pozwalają na kompleksowe odmładzanie twarzy. Takimi zabiegami są iniekcje kwasu hialuronowego czy innych wypełniaczy, a także toksyny botulinowej. Czy różnią się te zabiegi? I dlaczego iniekcje kwasu hialuronowego są tak często mylone z botoksem? O wyjaśnienie wszelkich wątpliwości poprosiliśmy eksperta z branży beauty lekarza medycyny estetycznej w Klinice Neonia w Krakowie ewe Kopycińska.

- Współczesna medycyna estetyczna bazuje na zabiegach o znikomej inwazyjności. Wystarczy kilka wkłuć, aby zlikwidować zmarszczki i spowolnić procesy starzenia się skóry. W jaki sposób można odmłodzić skórę przy pomocy tak prostych zabiegów?

 

Istotą profesjonalnego odmładzania oferowanego w gabinetach medycyny estetycznej jest uzyskanie spektakularnych efektów przy jak najmniejszej inwazyjności. Idea ta doskonale sprawdza się w zabiegach redukcji zmarszczek, gdyż można oddziaływać miejscowo na poszczególne zmarszczki, skutecznie redukując ich widoczność. Drobniejsze zmarszczki mimiczne można wygładzić ostrzykując je toksyną botulinową, a w przypadku głębszych zmarszczek doskonale sprawdza się wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym czy innymi wypełniaczami – hydroksyapatytem wapnia czy atelokolagenem.

 

- Wspomniany został kwas hialuronowy i botoks. Te dwa zabiegi różnią się od siebie, a pomimo to bardzo często są mylone, a terminy te stosowane są zamiennie. Dlaczego?

 

Rzeczywiście zauważyć można, że w powszechnym użyciu terminy „botoks” i „kwas hialuronowy” używane są zamiennie. Wynika to z faktu, że obydwa te zabiegi służą wygładzaniu zmarszczek, a ich wykonanie sprowadza się do ostrzykiwania powierzchni zmarszczek. Jednak mechanizm wygładzania zmarszczek jest zupełnie inny.

 

- Przejdźmy zatem do przybliżenia poszczególnych zabiegów wygładzających zmarszczki. Na czym polega botoks?

 

Iniekcje toksyny botulinowej różnią się działaniem od pozostałym omawianych dziś zabiegów, czyli iniekcji wypełniaczy. Toksyna botulinowa to związek hamujący przewodnictwo nerwowo – mięśniowe, co umożliwia wygładzanie zmarszczek mimicznych. Tego typu zmarszczki powstają w efekcie ciągłej pracy licznych mięśni mimicznych twarzy. Są to jedne z pierwszych zmarszczek, jakie zauważyć można na twarzy, które stopniowo pogłębiają się wraz z upływem lat. Trudno zapobiec ich powstaniu – należałoby bowiem stale zachowywać kamienną twarz. Toksyna botulinowa umożliwia zablokowanie aktywności wybranych mięśni mimicznych, przez co zmarszczki są niewidoczne, a co więcej – zapobiegamy jednocześnie pogłębianiu zmarszczek mimicznych. To dlatego na zabieg botoksu decydują się zarówno osoby z bardzo wyraźnie zaznaczonymi zmarszczkami mimicznymi, jak i osoby młode, pragnące spowolnić procesy starzenia się skóry. Warto pamiętać również że jest sporo preparatów toksyny botulinowej. W Klinice Neonia w Krakowie wykonuję botox oraz azzallure w celu wygładzanie zmarszczek. Obydwa te preparaty to toksyna botulinowa która potocznie nazywa się botoks.

 

- Jak często należy wykonywać botoks?

 

Iniekcja toksyny botulinowej to zabieg, którego efekty są ograniczone czasowo. Toksyna botulinowa podlega w organizmie fizjologicznemu rozkładowi, a średni czas jej działania w miejscu iniekcji to 6 – 8 miesięcy. Gdy zauważymy, że efekt zabiegu jest coraz mniej widoczny – można zdecydować się na powtórzenie zabiegu. Cała procedura trwa kilkanaście minut i nie wymaga żadnych przygotowań do zabiegu, nie ma także konieczności rekonwalescencji po zabiegu. To dlatego botoks jest jednym z najczęściej wybieranych zabiegów anti – aging.

 

- A na czym polega zabieg wygładzania zmarszczek wypełniaczami?

 

Wypełniacze to preparaty o określonej plastyczności i konsystencji, które po wstrzyknięciu pod skórę zachowują się dokładnie tak, jak tkanka. Ponadto wypełniacze wykazują korzystny wpływ na kondycję skóry. Kwas hialuronowy słynie z właściwości nawilżających, gdyż ma właściwość wiązania ogromnych ilości wody. Poza kwasem hialuronowym stosowane są obecnie inne wypełniacze, wykazujące pożądane właściwości biostymulujące - hydroksyapatyt wapnia, atelokolagen czy polikaprolakton. Te wypełniacze – poza mechanicznym wypełnianiem zmarszczek, zapewniają efekt jej stymulacji, czyli nasilenia syntezy włókien kolagenu i elastyny. A to przekłada się na długotrwałe wygładzenie skóry i jej uelastycznienie, a także zwiększenie gęstości skóry.

 

- Kiedy zatem stosować kwas hialuronowy, a kiedy sięgać po inne wypełniacze?

 

Kwas hialuronowy jest bez wątpienia najbardziej uniwersalnym wypełniaczem. I nie chodzi tylko o to, że kwas hialuronowy może być wykorzystywany zarówno do wypełniania zmarszczek, jak i powiększania ust https://drkopycinska.krakow.pl/zabiegi/powiekszenie-ust/, a także wolumetrii twarzy. Ponadto kwas hialuronowy może posłużyć do wygładzania zmarszczek w tak delikatnych okolicach twarzy jak okolica oczu czy ust. Pozostałych wypełniaczy nie należy natomiast stosować w tych okolicach. Ich zaletą jest natomiast znacznie dłuższy czas utrzymywania się efektów po zabiegu.

 

- Czy zabiegi z wypełniaczami przebiegają tak samo?

 

W przypadku każdego wypełniacza zabieg wygładzania zmarszczek polega na wprowadzaniu preparatu cienką igłą czy kaniulą wzdłuż zmarszczek, co daje natychmiastowy efekt wypełnienia zmarszczki i wygładzenia skóry. Zabieg trwa kilkanaście minut i zazwyczaj poprzedzony jest znieczuleniem obszaru zabiegowego przy pomocy kremu. Efekt wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym utrzymuje się przez około 6 – 12 miesięcy, w przypadku hydroksyapatytu wapnia – około kilkunastu miesięcy, zaś zabieg z polikaprolaktonem pozwala uzyskać efekt utrzymujący się nawet do 36 miesięcy. Tak długie działanie wypełniaczy biostymulujących wynika nie tyle z czasu utrzymywania się preparatu w miejscu iniekcji, ale z długotrwałej stymulacji syntezy włókien kolagenowych.

 

- Czy tego typu zabiegi są dla każdego?

 

Usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym czy innymi wypełniaczami to zabieg idealny dla każdego, kto chce zredukować widoczność już powstałych zmarszczek oraz spowolnić ich pogłębianie, zachowując jednocześnie naturalny wygląd twarzy. Należy jednak pamiętać o istnieniu przeciwwskazań do zabiegów z wykorzystaniem wypełniaczy. Przede wszystkim – zabiegu nie można wykonać w przypadku uczulenia na jakikolwiek składnik preparatu. Inne przeciwwskazania to infekcje i stany zapalne skóry, skłonność do powstawania bliznowców, niewyrównana cukrzyca, choroby autoimmunologiczne czy ciąża.

Artykuł powstał we współpracy z : https://drkopycinska.krakow.pl/

Artykuł zewnętrzny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania