Odnaleziony kolejny wzmacniacz pamięci.

Poprawi nam czujność, złagodzi lęki a dodatkowo wzmocni naszą zdolność zapamiętywania oraz utrwalania wspomnień, i tych które dotyczą zwykłych przedmiotów jak i przykrych wydarzeń. A to nam zapewni nowo odkryta cząstka o nazwie NPS. Może ona okazać się bardzo skuteczna i pomocna w leczeniu demencji czy zaburzeń poznawczych.

Została odkryta przez naukowców z Kalifornijskiego Uniwersytetu W Irvine i Uniwersytetu w Munster w Niemczech. Badania wstępne zostały przeprowadzone na myszach. Mała cząsteczka o nazwie neuropeptyd S jak się okazuje jest skutecznym czynnikiem wzmacniającym pamięć u małych gryzoni. U myszy zbadana została zdolność do zapamiętywania niemiłych zdarzeń oraz zapamiętywania różnych nowych przedmiotów. grupa zwierząt, którym zaraz po skończeniu testu lub później przyjmowała NPS, pamiętała przeżytą przykrą sytuację dłużej i silniej. Jednak ciekawe jest to ze cząstka ta podobnie działała jeżeli pod uwagę brane było poznawanie nowych przedmiotów. Myszy które otrzymywały NPS również lepiej sobie radziły z zapamiętywaniem ich. Wyraźnie więc widać iż NPS sprawia że gryzonie mają zwiększona czujność oraz szybciej i lepiej się przy okazji tego uczą. Podobny efekt nie został odnotowany u myszy które neuropeptyd otrzymywały przed rozpoczęciem testu. W skutek modyfikacji genetycznej myszy Ne produkowały receptora dla NPD i miały o wiele gorsze zdolności pamięciowe.

Naukowcy są zdania że zjawisko to może mieć związek z ewolucyjnymi mechanizmami adaptacji. Dzięki NPS zwierzęta mają obniżony poziom lęku a tym samym są przygotowane do szybszego uczenia się i poznawania dokoła świata.

Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania