Operacja wszczepienia zastawki serca nowej generacji – po raz pierwszy w naszym kraju.

heart.jpg

Pierwszą w Polsce operację wszczepienia biologicznej zastawki aortalnej serca nowej generacji wykonali w czwarte specjaliści Kliniki Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

„Właścicielką” nowej zastawki jest 58-letnia pacjentka z mocno zniszczona i zwapniałą zastawką aortalna dla której to operacja była konieczna dla uratowania życia. Kardiochirurdzy ze stolicy najpierw dokonali usunięcia naturalnej starej zastawki, a później na jej miejsce wstawili nową opracowaną przez jedna z czołowych amerykańskich firm. Zabieg trał około 4 godzin i a sama operacja swatał wykonana metoda małoinwazyjną czyli poprzez stosunkowo niewielkie przecięcie mostka. Nowa biologiczna zastawka będzie znacznie bardziej wytrzymała niż te zastawki które były wszczepiane do tej pory. Większość bowiem zastawek starego typu należy wymienić po 15-20 latach, lecz czasami nawet już po 5 latach zaczynała ona zawodzić. Nowa generacja zastawek jest dużo bardziej trwałą. Jest ona wykonana z wytrzymałego wołowego worka osierdziowego osadzonego na tytanowej ramie. Je żywotność jest oceniana na nawet 40 lat. Budowa ona jest zbliżona do ludzkiej zastawki serca. Występuje w wielu rozmiarach tak aby każdy pacjent mógł ja dostać w momencie kiedy tego potrzebuje.

Jak na razie jest ona dopuszczona do użytku w USA i Niemczech. Od przyszłego roku ma również zagościć na stałe w naszym kraju.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania