Operacja zmniejszania żołądka ogranicza pociąg do alkoholu

obese-man.jpg

Pismo "Biological Psychiatry" opublikowało wyniki badań z których wynika, że operacja zmniejszania żołądka przyczynia się nie tylko do zrzucenia wagi ale również do zachowania trzeźwości.
Operacja bariatryczna zwana także Roux-en-Y (RNY). Polega na odseparowaniu części podwpustowej (górnej) żołądka za pomocą sztaplera, w postaci małego ,,woreczka" która ma na celu redukcję możliwości przyjmowania pokarmu a także zespojenie z jelitem cienkim w kształcie litery Y. Operacja ta ma pomóc bardzo otyłym osobom w zmniejszeniu masy ciała.

Po przejściu takiej operacji pojemność żołądka oraz wchłanianie jest znacznie ograniczone. Zjedzenie nawet niewielkiej porcji jedzenia powoduje u pacjenta nasycenie. Przyjmuje on w związku z tym dodatkowo witaminy i mikroelementy, które niekiedy muszą być uzupełniane do końca życia.

Jon Davis oraz jego koledzy z University of Cincinnati w Ohio sprawdzili dane 80 tys osób, które przeszły operacje bariatryczne, w tym Roux-en-y. Jak się okazało operacja spowodowała, że pacjenci po jej przejściu znacznie ograniczyli spożycie alkoholu.

Aby to sprawdzić dokładniej naukowcy przeprowadzili taki sam zabieg na szczurach z szczepu najbardziej skłonnego do „opilstwa” . Po zabiegu alkohol przestał im smakować.

Takich efektów nie przyniosło np. założenie opaski na żołądek. Po operacji Roux-en-Y jelito czcze jest dużo bliżej żołądka, przez co jest wystawione na działanie większej ilości substancji odżywczych. Skutkiem tego może być większa produkcja GLP-1 a to z kolei tłumaczyłoby spadek apetytu. W związku z tym, że alkohol jest bardzo kaloryczny, on również przestaje być dla żołądka atrakcyjny a jego spożywanie mniej przyjemne.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania