Otyłość może zmniejszyć długość życia o 8 lat

obese-man.jpg

Otyłość może zmniejszyć średnią długość życia nawet o 8 lat, co oznacza także, że dorosły człowiek może po przez nią stracić 19 lat zdrowego życia, jeśli doprowadzi u niego do cukrzycy typu 2 i wystąpienia chorób układu krążenia. Badanie opublikowane na łamach czasopisma The Lancet Diabetes & Endocrinology analizuje tę kwestię.

Naukowcy przeanalizowali dane z US National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) i stworzyli model symulujący choroby w celu oszacowania ryzyko rozwinięcia się cukrzycy i chorób układu krążenia u dorosłych różniących się masą ciała.

Za pomocą tego modelu, naukowcy obliczyli w jakim zakresie nadwaga i otyłość może przyczynić się zarówno do utracenia lat życia jak i tych zdrowego życia wśród dorosłych Amerykanów w wieku 20-79 lat, w porównaniu z osobami o prawidłowej masie ciała.

Analiza pokazała, że osoby z nadwagą (BMI 25-30kg/m2) tracą nawet do 3 lat życia, w zależności od wieku i płci. W przypadku osób zaklasyfikowanych jako otyłe (BMI 30-35kg/m2) oszacowano, że tracą do 6 lat życia, a ludzie sklasyfikowani jako bardzo otyli (BMI 35kg/m2 lub wyższe) mogą stracić nawet do 8 lat.

Według badania, nadwaga miała największy wpływ na utracone lata życia u młodych ludzi i wraz z wiekiem ten wpływ spadał.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania