Palacze żyją 10 lat krócej niż ludzie niepalący.

palenie_d.jpg

Wszyscy wiemy, że palenie jest szkodliwe dla naszego zdrowia.

Jak bardzo jest złe? Odpowiedź jest bardzo zła, palenie w rzeczywistości zmienia życie. Ale każdy także zna kogoś, kto palił przez całe swoje dorosłe życie, nie cierpiał na raka płuc lub z powodu choroby dróg oddechowych dowolnego rodzaju i dożył sędziwego wieku. Znany komik, George Burns, który dożył 100 lat często mawiał: ”Palę od dziesięciu do piętnastu cygar dziennie. W moim wieku muszę się czegoś trzymać.”

Tak, to prawda. - Ale w dyskusji z wyprzedzeniem można zauważyć, że te osoby są bardzo rzadkim wyjątkiem i na pewno nie stanowią reguły.

Ważne jest, aby wiedzieć, że średnio, palacze umierają 12 lat wcześniej niż osoby niepalące. 12 lat! Są to duże liczby. Życie osoby niepalącej jest dłuższe nawet o więcej niż 10%.

Czy jest to jedynie sianie postrachu czy istnieje stwierdzająca to treść? To jest prawdziwe. Istnieją dane, które to potwierdzają.

Jasne przesłanie dwóch prac badawczych, które badały ogólny wpływ palenia na bardzo dużej grupie Amerykanów pokazują, że palenie jest najistotniejszą przyczyną chorób czy śmierci możliwych do uniknięcia w Stanach Zjednoczonych.

Badania zostały opublikowane w New England Journal of Medicine i wspierają wcześniejsze badania, które doszły do podobnych wniosków na podstawie mniejszej liczby obserwowanych osób.

W 2011 roku w Stanach Zjednoczonych 19% dorosłych paliło papierosy. Jest to spadek z ponad 40% jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Znaczny postęp. Ale dla tych, co palą, choroby prowadzące do śmierci są wspólne.

W przypadku palaczy wskaźniki śmiertelności są prawie 3 razy większe w porównaniu do osób niepalących i zasadniczo porównywalne między kobietami i mężczyznami.

Ludzie, którzy palą, są do 6 razy bardziej narażeni na atak serca niż osoby niepalące, a ryzyko wzrasta wraz z liczbą wypalanych papierosów. Palenie papierosów powoduje szacunkowo 443.000 zgonów rocznie, w tym około 49.000 zgonów z powodu narażenia na bierne palenie.

Palenie jest odpowiedzialne za większość przypadków przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Rak płuc jest główną przyczyną zgonów na raka w Stanach Zjednoczonych zarówno mężczyzn jak i kobiet (90% zgonów na raka płuc u mężczyzn i ok. 80% zgonów na raka u kobiet jest spowodowane paleniem tytoniu obecnie lub w przeszłości).

W tych badaniach, choroby wyraźnie związane z paleniem takie jak: choroba niedokrwienna serca (zawał serca i powiązane choroby tętnicy wieńcowej), udar mózgu, przewlekłe choroby płuc i rak płuc, okazały się przyczyną śmierci około 60% palaczy.

Szansa, że młody człowiek będzie żył w wieku 80 lat wynosi około 70% dla osób niepalących, ale tylko 35% dla osób palących. Inaczej mówiąc, palacz traci około 11 lat (kobiety) do 12 (mężczyźni) lat życia, w porównaniu do osób niepalących.

Badanie Thun
Badanie Thun porównało dane z trzech okresów czasu sięgających 50 lat. Ogólnie, wskaźnik śmiertelności podczas tego okresu 50 lat zmniejszył się o 50%. Była to jednak korzyść, którą cieszyły się wyłącznie osoby niepalące.

Kilka kluczowych obserwacji wynikających z badania:
• Liczba zgonów palaczy zaczęła wzrastać wśród kobiet, ponieważ kobiety teraz palą tak samo dużo jak mężczyźni.
• Śmierć spowodowana różnymi przyczynami, co najmniej 3 razy częściej dotyczy palaczy niż ludzi niepalących, co najmniej 2/3 wszystkich zgonów u palaczy bezpośrednio związana jest z paleniem.
• Wskaźnik zgonów spowodowanych przewlekłą chorobą płuc (POChP) rośnie zarówno wśród mężczyzn i kobiet. Powstała hipoteza, że ten wzrost zachorowalności jest związany ze zmianami zachodzącymi w papierosach w ciągu lat, które zachęcają do głębszego wdychania; konsekwencja dostarczania większej ilości toksyn do głębszych, peryferyjnych regionów płuc - pęcherzyków płucnych.
• Rzucenie palenia obniża dość znacznie wskaźnik śmierci i rzucenie palenia przed 40 rokiem życia może wyeliminować względne ryzyko przedwczesnej śmierci.

Badanie Jha
W badaniu Jha ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca było zwiększone 3,5 razy u osób palących (tj. wśród palaczy było 3,5 razy więcej zgonów z powodu chorób serca w porównaniu do osób niepalących). Choroba ta stanowi dużą i wspólną przyczynę śmierci dla palaczy odkąd występuje częściej niż rak płuc lub przewlekłe choroby płuc.

Biorąc pod uwagę tylko kobiety np. wśród 23.839 kobiet, które paliły w badaniu, 251 zmarło z powodu chorób serca w porównaniu do 382 z 67.574 kobiet, które nigdy nie paliły. Rak płuc spowodował mniej zgonów ogółem, ale ryzyko względne dla palaczy było bardzo wysokie.

Te dwa badania są brutalnym przypomnieniem, że palenie nie jest po prostu zagrożeniem dla zdrowia. Palenie bezpośrednio prowadzi do nadzwyczajnego wzrostu ryzyka śmierci z powodu m.in. chorób serca, udaru mózgu, przewlekłych chorób płuc i raka płuc.

W badaniu Jha 62% zgonów wśród palaczy było związane z paleniem.

Źródło: medicinalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze