Palenie w trakcie ciąży to zwiększanie ryzyka chorób serca u dziecka.

Mother and Child - freerangestock.com

Jak wynika z najnowszych badań, dzieci urodzone przez kobiety które w trakcie ciąży, dokładnie w 1 trymestrze paliły papierosy, są w większym stopniu narażone na wrodzone wady serca niż dzieci matek niepalących.

Wzrost ryzyka wynosił od 20 do nawet 70 %, w zależności od rodzaju występującej wady. Część z wykrytych wad powodowały utrudnienie przepływu krwi z prawej komory serca do płuc i tzw. wady przegrody przedsionkowej. W trakcie badania, którego rezultaty zostały 28 lutego zawarte w czasopiśmie „Pediatrics” badacze z U.S. Centers for Disease Control and Prvention dokonali analizy 2525 dzieci posiadających wrodzone wady serca i 3435 dzieci zdrowych, nie chorujących, które zostały urodzone w Baltimore i w Waszyngtonie w latach 1981-1989. Wyniki tych i innych testów sugerują iż wyeliminowanie palenia przed lub w bardzo wczesnym stadium ciąży może zapobiegać nawet 100 przypadkom zablokowania odpływu prawej komory i 700 przypadkom wad ASD na przestrzeni każdego roku. Jak wynika z wyliczeń wstępnych, po uwzględnieniu wyłącznie wady przegrody przedsionkowej, szpitale mogły zaoszczędzić nawet 16 mln dolarów. kobiety palące które myślą o zajściu w ciąże powinny porzucić palenie a jeżeli już są w ciąży powinny rzucić ten nałóg w trybie natychmiastowym. Jest to najistotniejszy krok jaki może zrobić kobieta na drodze poprawienia nie tylko swojego stanu zdrowia ale tez przyszłego jej dziecka.

Wady wrodzone serca zakłócające pracę tego narządu i mogące zwiększyć ryzyko gonu lub długoterminowej niepełnosprawności w samych USA dotyka około 40 000 dzieci. Wady te są co roku przyczyna około 30% niemowlęcych zgonów o podłożu wad wodzonych.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania