Picie kawy obniża ryzyko zachorowania na raka wątroby

Kawa - freerangestock.com

Dobra wiadomość dla osób pijących kawę: naukowcy z Włoch wykazali, że picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na raka wątroby o około 40%. Niektóre wyniki wskazują, że jeśli spożywasz trzy filiżanki dziennie, ryzyko zmniejsza się o ponad 50%.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (ang. The Centers for Disease Control and Prevention) stwierdza się, że rak wątroby jest dziewiątą wiodącą przyczyną zgonów z powodu nowotworów w Stanach Zjednoczonych i trzecią wiodącą przyczyną śmierci z powodu nowotworów na świecie.

Rak wątrobowokomórkowy (HCC) jest najczęstszą postacią tego nowotworu, a mężczyźni są około trzy razy bardziej narażeni na rozwój choroby niż kobiety.

Wyniki badań, opublikowane w Clinical Gastronenterology and Hepatology, potwierdzają wcześniejsze ustalenia, które mówią, że picie kawy przynosi korzyści zdrowotne.

Tylko w tym roku, Medical News Today pokrył sprawozdania, że kawa może chronić przed rakiem macicy, rakiem prostaty, a nawet, że picie greckiej kawy może być kluczem do długowieczności.

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania