Pierwszym odruchem człowieka jest działanie na rzecz ukochanych osób, a nie kierowanie się własnym dobrem.

Flying Lovers, Exsodus / www.freedigitalphotos.net

Czasopismo Psychological Science powiadomiło, że pierwszym odruchem człowieka jest działanie na rzecz ukochanych osób, a nie kierowanie się własnym dobrem.

Osoby, które są podatne na wpływ impulsów, czyli mające obniżoną samokontrolę, zamiast zapewnienia najlepszych warunków sobie i ulżenia swoim egoistycznym pobudkom wybierają poświęcenie swojego czasu, i energii partnerowi lub najlepszemu przyjacielowi.

W badaniu wzięły udział pary pozostające w związkach. Zadanie powierzone małżonkom miało polegać na zadawaniu 12 obcym osobom wstydliwych pytań. Badacze obserwowali, jaką strategię obiorą partnerzy, w jaki sposób podzielą się zadaniem.

Wyniki pokazały, że osoby o wysokim poziomie samokontroli dążyły do podzielenia się ankietowanymi po równo ze swoim partnerem. Uczestnicy o niskim poziomie samokontroli starali się przejąć większość obowiązków wynikających z zadania, aby odciążyć ukochaną osobę, nawet pomimo swojego własnego dyskomfortu wynikającego z takiej sytuacji.

Kolejne badanie z kolei pokazało, że osobom, które chętnie poświęcają się dla życiowych towarzyszy, ciężej przychodzi wybaczanie potknięć ukochanym osobom.

Badacze uważają, że samokontrola jest potrzebna, aby odwrócić uwagę od złych rzeczy i spojrzenia na związek jako całość, zarówno na wady, jak i jego zalety, co pozwala na odpowiednie balansowanie między potrzebami swoimi i partnera.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania