Pluskwy źródłem super odpornych bakterii?

355.jpg

Lekarze i mikrobiolodzy z Kanady odkryli iż pluskwy mogą być nośnikami dla rozprzestrzeniania się superopornych bakterii w szpitalnym środowisku.

Zdaniem dr Pawła Grzesiowskiego prawdopodobnie tego rodzaju owady są zdolne do przenoszenia dodatkowo innych superbakterii w środowisku chorych i zakażonych osób. Według dr Grzesikowskiego który jest specjalistą Instytutu Profilaktyki Zakażeń w Warszawie jak do tej pory nie został wykryty gronkowiec złocisty wielolekooporny i enterokoki oporne na wankomycynę w grupie bakterii przenoszonych przez pluskwy. Również nie jest do końca jasne czy te bakterie obecne były tylko na owie5zchni ciała owadów czy tez w ich wnętrzu, co ma ogromne znaczenia dla ewentualnej profilaktyki i zwalczania zagrożenia jakim są owady. Jeżeli bakterie występują jedynie na powierzchni szkodników to bakterie rozprzestrzeniają się najpierw na skutek kontaktu z zakażoną osobą, jednak jeżeli superbakterie mogą rozwijać się w organizmie plusk to może to być bardzo niebezpieczne podobnie jak zakażenie prątkiem boreliozy któ®y jet roznoszony przez kleszcze czy zarodźcem malarii którego nośnikiem są komary. Według polskiego specjalisty pluskwy są najczęściej znajdowane u chorych którzy zaniedbują sprawy higieny i dodatkowo są podatni na różnego typu zakażenia. Zdolno do roznoszenia superopornych bakterii w tego typu środowiskach przez owady może być bardzo ważnym czynnikiem ryzyka epidemii zarówno jeżeli chodzi o epidemie w szpitalach jak również u chorych którzy są przyjmowani poza terenami szpitala.

Udział pluskwy w przenoszeniu zakażeń wielolekooprnymi bakteriami nie był o tej pory wykazywany dlatego też kanadyjskie odkrycie wskazuje na konieczność podjęcia działań profilaktycznych w szczególności zaczynając od unicestwienia owadów ze środowisk gdzie przebywają pacjenci.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania