Po okresie dojrzewania, wpływ kofeiny zależny od płci

Kawa - freerangestock.com

Pomimo powszechnego spożywania kofeiny przez młodzież jak i dzieci, nie było zbyt wielu badań, które przyglądały się wpływowi kofeiny na młodych ludzi. Teraz, nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University at Buffalo School of Public Health and Health Professions sugeruje, że- po okresie dojrzewania- organizmy chłopców i dziewcząt inaczej reagują na kofeinę.

Wiemy, że kofeina zwiększa ciśnienie krwi i zmniejsza częstość akcji serca u dzieci, młodzieży i dorosłych. W nowym badaniu - opublikowanym w czasopiśmie Pediatrics - naukowcy chcieli sprawdzić, jak mogą się różnić odpowiedzi układu krążenia na kofeinę między dziewczętami i chłopcami w następstwie dojrzewania, a także to, czy cykl menstruacyjny może mieć wpływ na oddziaływanie kofeiny na układ sercowo-naczyniowy.

Poprzednie badanie przeprowadzone przez ten zespół- najpierw w celu wykazania różnic dyktowanych płcią w odpowiedzi fizjologicznej na kofeinę u młodzieży- stwierdziło, że chłopcy w wieku 12-17 lat doznają uczucia "większego pośpiechu" i posiadają więcej energii w wyniku dostarczenia kofeiny do organizmu, w porównaniu do dziewcząt, oraz poprawiają się także ich zdolności sportowe.

To badanie wykazało również, że - wraz tym jak rósł poziom kofeiny- wzrosło rozkurczowe ciśnienie krwi i spadało tętno u chłopców, ale nie u dziewcząt.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania