Po zawale serce może się zregenerować?

heart.jpg

Serce które po zawale ma zdolność regenerowania swojej tkanki? – brzmi to trochę absurdalnie lecz jednak właśnie taki mechanizm został zaobserwowany u młodych myszek. Naukowcy są w trakcie prac nad tym aby skłonić ludzkie serce do uruchomienia podobnego mechanizmu regeneracji.

Według pracujących nad tym tematem naukowców, doprowadzenie do takiej sytuacji jest jak najbardziej realne aby opracować sposób na biologiczną odbudowę uszkodzonego mięśnia sercowego m.in. po zawal. Mechanizm regeneracji uszkodzonej tkanki sercowej u zwierząt został zauważony już w 2 przypadkach. Od nie dawna znane są umiejętności pewnego gatunku ryby, która potrafi bezbłędnie odtworzyć usunięty jej fragment serca nie tylko w młodym wieku lecz również dojrzały osobnik. Dotychczas myślano iż jest jedyny gatunek o takich umiejętnościach. Jednakże taki mechanizm występuje dodatkowo u myszy. Jednak różnicą jest taka że pojawia się on tylko gdy fragment serca zostanie chirurgicznie usunięty tuż po narodzinach – wtedy dokona się regeneracja tkanki. Tydzień po narodzinach serce gryzonia już nie posiada tej fascynującej umiejętności. Mimo iż regeneracja może zachodzić tylko w tak krótkim czasie myszy i tak są pierwszymi ze ssaków które mają zdiagnozowaną tę umiejętność, oznacza to więc iż niewykluczonym jest że posiada dać takie umiejętności chociaż w szczątkowej formie może również człowiek.

Naukowcy są w trakcie badań nad poznaniem tego mechanizmu, została przez nich zidentyfikowana cząsteczka mikrona, regulująca procesy regeneracji u gryzoni. Teraz trwają testy nad wykorzystaniem ich do uruchomienia analogicznego mechanizmu w wieku późniejszym, kiedy w naturalny sposób zdolność ta już nie funkcjonuje. Jeżeli badania się powiodą badacze będą próbowali znaleźć lek pozwalający na wyzwolenie neutralnych procesów regeneracji tkanki mięśnia sercowego u ludzi.

Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania